Zašto je važan samopregled dojki?
Samopregled dojki jednostavan je i učinkovit način kojim žene mogu pratiti promjene na svojim dojkama i rano uočiti moguće znakove raka dojke. Iako nije zamjena za redovite liječničke preglede ili mamografije, samopregled dojki može biti ključni dodatak u ranom otkrivanju promjena, osobito u periodu između formalnih pregleda. Rano otkrivanje raka dojke izravno povećava šanse za uspješno liječenje i oporavak, a o tome zašto je on važan razgovaramo s dr. Željkom Josić iz bolnice Dr. Ivo Pedišić.
Zašto je samopregled dojki važan?
Rak dojke je najčešći oblik raka kod žena, a prema statistikama, svaka osma žena suočit će se s dijagnozom raka dojke tijekom života. Iako se većina slučajeva raka dojke otkriva mamografijom ili tijekom liječničkih pregleda, samopregled dojki pomaže ženama da prepoznaju promjene koje mogu upućivati na potencijalne probleme. Ako se rak dojke otkrije u ranijim fazama, kada je tumor još malen i nije se proširio, šanse za uspješno liječenje su znatno veće.
Samopregled dojki omogućava ženama da se upoznaju s izgledom i osjećajem svojih dojki u normalnim uvjetima, što olakšava uočavanje promjena poput kvržica, zadebljanja ili nepravilnosti na koži. Ove promjene ne znače uvijek da je riječ o raku dojke, ali zahtijevaju pažnju i konzultaciju s liječnikom.
Kada i koliko često obavljati samopregled dojki?
Samopregled dojki preporučuje se obavljati jednom mjesečno i to nekoliko dana nakon završetka menstrualnog ciklusa. U tom razdoblju dojke su manje osjetljive i natečene što olakšava prepoznavanje promjena. Za žene koje su u menopauzi, preporučuje se obavljati samopregled dojki uvijek na isti datum svakog mjeseca kako bi se osigurala dosljednost.
Redovitost je ključna kako bi žene mogle primijetiti bilo kakve promjene koje se događaju tijekom vremena. Iako je većina kvržica u dojkama benigna (nekancerozna), svaka promjena ili novonastala kvržica koja traje više od jednog ciklusa ili koja raste, bolna je ili se osjeća drugačije, treba biti evaluirana od strane liječnika.
Kako pravilno obaviti samopregled dojki?
Samopregled dojki sastoji se od nekoliko jednostavnih koraka koje je lako naučiti i izvesti kod kuće. On uključuje vizualni pregled dojki ispred ogledala, te fizički pregled dodirom, koji se može obaviti u stojećem ili ležećem položaju.
Vizualni pregled ispred ogledala radi se tako da djevojka stane ispred ogledala s rukama opuštenim uz tijelo. Mora obratiti pažnju na oblik, veličinu i simetriju dojki. Normalno je da dojke nisu potpuno simetrične, ali važno je uočiti bilo kakve promjene koje nisu bile prisutne ranije. Treba provjerite ima li promjena na koži, poput udubljenja, naboranosti, crvenila ili osipa. Također, pažnju treba obratiti i na bradavice, onodso ima li promjena u njihovom izgledu, povlačenje prema unutra ili iscjedak može biti znak potencijalnih problema. Nakon toga trebaju se podignuti ruke iznad glave i ponovno promatrati dojke. Ova promjena položaja može pomoći u otkrivanju eventualnih promjena u obliku ili strukturi koje nisu vidljive u opuštenom položaju.
Fizički pregled dojki preporučuje se započeti dok djevojka stoji ili sjedi, najbolje tijekom tuširanja, jer voda i sapun olakšavaju klizanje prstiju po koži. Jednu ruku treba držati podignutom iznad glave, dok su prsti druge ruke blago savijeni, te kružnim pokretima koristiti jastučiće prstiju i pregledati dojku. Krećite se u malim kružnim pokretima od vanjske strane dojke prema bradavici pokrivajući cijelo područje dojke. Ne smije se zaboraviti pregledati područje ispod pazuha jer se limfni čvorovi mogu povećati i postati osjetljivi ako postoji infekcija ili prisutnost raka. Pregledati se treba i područje ključne kosti jer se i tu mogu nalaziti limfni čvorovi.
Treći način pregleda je fizički pregled u ležećem položaju jer ležeći položaj omogućuje da se tkivo dojke ravnomjerno raširi po prsnom košu olakšavajući dublji pregled. Lezite na leđa i stavite jastuk ispod desnog ramena. Desnu ruku stavite ispod glave, a lijevom rukom pregledajte desnu dojku. Koristite iste kružne pokrete kao i u stojećem položaju, pazeći da pregledate cijelu dojku. Zatim ponovite postupak za lijevu dojku.
U oba položaja važno je koristiti različit pritisak: lagani pritisak za površinske slojeve, srednji za srednje slojeve i jači pritisak za dublje slojeve tkiva.
Koje promjene tražiti tijekom samopregleda dojki?
Tijekom samopregleda dojki, važno je obratiti pažnju na sve promjene koje nisu bile prisutne u prethodnim pregledima. Neki od uobičajenih znakova koje treba tražiti uključuju kvržice u dojci ili zadebljanja. Kvržica može biti čvrsta ili mekana, bolna ili bezbolna. Većina kvržica nije kancerogena, ali sve nove kvržice ili promjene u starim kvržicama zahtijevaju liječnički pregled. Također, treba pripazitii na promjene na koži jer koža dojke može postati naborana, zadebljana ili crvena. Ponekad može poprimiti izgled narančine kore. Pratiti treba i promjene na bradavicama, odnosno ako bradavice postanu uvučene, promijene oblik ili veličinu, ili se pojavi iscjedak, to može biti znak problema.
Ako dojke postanu natečene ili bolne, osobito ako je to novo stanje koje traje dulje od jednog menstrualnog ciklusa, potrebno je posjetiti liječnika.
Što učiniti ako primijetite promjene?
Ako tijekom samopregleda dojki primijetite bilo kakvu neobičnu promjenu, važno je ostati smiren. Većina promjena, uključujući kvržice, nisu opasne i mogu biti uzrokovane benignim stanjima poput cista ili hormonalnih promjena. Ipak, svaku promjenu treba prijaviti liječniku koji će napraviti daljnje pretrage, poput ultrazvuka, mamografije ili biopsije kako bi se utvrdila priroda promjene.
Samopregled dojki nije zamjena za ultarzvučne i mamografske preglede?
Iako je samopregled dojki koristan alat on ne zamjenjuje redovite ultrazvučne preglede, mamografije ili liječničke preglede. Ultrazvuk i mamografija ključni su za rano otkrivanje raka dojke jer se mogu otkriti promjene koje su previše male da bi ih se moglo osjetiti ili vidjeti prilikom samopregleda
Koraljka Djetelić/Jasmina Jovev
Članak je napisan uz financijsku potporu Agencije za elektroničke medije iz Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija za 2024. godinu.