Zdravi razgovori

Razgovore o tome tko je s kim u vezi pitanje je koje smo čule od svoje djece još u vrtiću, a teme zaljubljenosti i veza nešto je što se provlači i kroz osnovnoškolsko obrazovanje naše djece. U tom razdoblju veze i ljubav se još idealiziraju, a većina djece još niti ne pojmi stvarno značenje ovih riječi. No, oni malo stariji, srednjoškolci i studenti, već su prošli svoja prva zaljubljivanja, neki od njih i razočaranja, ali u razgovoru s njima doznali smo da i sami često propitaju kako se ponašati u vezama i što učiniti kad imaju neke nedoumice. Odgovore na njihova pitanja potražili smo u seriji razgovara s mladom magistrom sociologije, inače i dobitnicom rektorove nagrade Erikom Bernić.

Što učiniti ako se osjećam nesigurno u vezi?

Ovisi o čemu se radi u toj nesigurnosti. Ukoliko se radi o stvarima koje su direktno vezane za vezu i vaš odnos ili koje utječu na vezu i odnos onda je svakako najbitnije iskomunicirati s partnerom/partnericom o čemu se radi. Komunikacija je nešto najbitnije za vezu osobito ako se radi o stvarima koje možda partner/partnerica rade, a kod tebe izazivaju nesigurnost. Otvorena komunikacija, bez svađe, bez optuživanja, samo razgovor o tome kako se osoba osjeća i zašto, ključ su za održavanje veze. Zato je prvo bitno da sami sa sobom shvatimo što je to zbog čega se osjećamo nesigurno. Kada to shvatimo možemo kod sebe poboljšati stanje u dijelu koje se odnose na tebe, na tvoje pretjerano razmišljanje o nečemu ili nesigurnostima oko tebe samoga.  Ako ne, komunikacija je ključna. Oko bilo koje nesigurnosti koju osoba si ne može racionalizirati, moj savjet je da se traži pomoć ili da se razgovara sa prijateljima/partnerom/partnericom. Treba imati na umu da je ova komunikacija smirena, da se objašnjava što osobu muči bez optuživanja i upiranja prstom, nego iskren razgovor o svojim osjećajima. Ako partner nije zainteresiran za to ili mu je to teret i svaki put kada se mirno spomene da te nešto povrijedilo, da si nesigurna/nesiguran ili da ti je nešto zasmetalo, onda to nije partner za tebe.

Koliko je važno podržavati partnerove snove i ciljeve?

Kako želiš da partner podržava tvoje ambicije, itekako je važno podržavati  partnerove, ako su realne i ne idu na tvoju štetu.  Partneri bi uvijek jedan drugome trebali biti najveća podrška, dijeliti mišljenja o tome kako doći do cilja, dati možda neke savjete, ali i kritike ako je potrebno.

Koliko je važno imati zajedničke interese u vezi?

Po mojem mišljenju, nije to toliko važno, osobito zato što, ukoliko je veza zdrava, možete naučiti interese partnera/partnerice. No, isto tako možete uživati u svojim različitim interesima zajedno. Primjerice, ako ja volim čitati knjige, a moj partner voli igrati igrice, svatko će raditi svoju stvar dok smo zajedno. S druge strane, partner me može naučiti kako igrati njegovu najdražu igricu, pa ju možemo igrati zajedno. Zapravo je to sve kako si osoba posloži te razlike u glavi. Naravno, neki interesi su možda vezani za potencijalne velike životne odluke i te bi uvijek trebalo raspraviti s partnerom da se vidi postoji li konflikt. Ali ako se radi o interesima poput hobija, ne smatram da je to od velike važnosti.

Je li u redu ako i u vezi želim imat prostora i imati samo neke svoje stvari?

Naravno da je važno imati svoje interese bez obzira što je netko u vezi, ali  po mojem mišljenju važno je tu želju iskomunicirati s partnerom/partnericom i to im dati do znanja. Ne zato jer se trebaš pravdati, zbog toga, nego samo da partner/partnerica ima na umu da s vremena na vrijeme trebaš vremena za sebe i da nije da ga/ju ignoriraš ili ne voliš ili da se ne želiš družiti s njim/njom. Svi smo mi ljudi drugačiji i ponekad trebamo vremena za sebe i biti sa sobom, i ako je osobi stalo do tebe, razumjet će.

Kako razgovarati o seksualnim željama s partnerom?

Iskreno i otvoreno. Nema drugog načina, osobito jer se radi o ovako intimnoj stvari. Dok ste sami, započni tu tematiku i porazgovarajte o svemu što vas možda muči ili bi htjeli probati. Uvijek je najbolje o ovakvim stvarima sjesti i iskreno razgovarati.

Koraljka Djetelić/Jasmina Jovev

Članak je napisan uz financijsku potporu Agencije za elektroničke medije iz Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija za 2024. godinu.

Skip to content