Što učiniti ako kondom pukne tijekom spolnog odnosa?
Puknuće kondoma tijekom spolnog odnosa može izazvati mnogo brige i straha i kod odraslih, a posebice kod adolescenata. Bez obzira na to jeste li zabrinuti zbog mogućnosti neželjene trudnoće ili prenošenja spolno prenosivih bolesti (SPB), važno je znati kako reagirati u toj situaciji.
Što učiniti ako dođe do pucanja kondoma tijekom spolnog odnosa razgovaramo s ginekologinjom dr. Sandom Žižak Galijan.
Ostanite smireni i prestanite s odnosom
Prva stvar koju trebate učiniti je ostati smireni. Iako je normalno da se pojavi panika, važno je ne donijeti ishitrene odluke. Prekinite spolni odnos čim primijetite da je kondom puknuo. Daljnji odnos može povećati rizik od trudnoće ili zaraze spolno prenosivom bolesti, pa je najbolje odmah prestati.
Provjerite stanje kondoma
Nakon što ste prestali s odnosom, pažljivo pregledajte kondom kako biste utvrdili gdje je puknuo i u kojoj mjeri. Ako je kondom pukao u potpunosti, šanse za izlaganje spermatozoidima ili virusima su veće. Ako je puknuće manje, rizik je možda manji, ali još uvijek prisutan. Provjerite i je li kondom ostao unutar partnera/partnerice, jer to može dodatno povećati rizik od infekcija.
Razmotrite korištenje hitne kontracepcije
Ako je kondom puknuo, a ne koristite drugi oblik kontracepcije, odmah razmislite o korištenju hitne kontracepcije, poznate kao “pilula za dan poslije”. Ova pilula može spriječiti trudnoću ako se uzme unutar 72 sata (3 dana) od nezaštićenog spolnog odnosa, iako je najučinkovitija ako se uzme što je prije moguće. Na tržištu postoje različite vrste hitne kontracepcije, pa je važno konzultirati se s ljekarnikom ili liječnikom o tome koja bi bila najbolja za vas.
Posavjetujte se s liječnikom o mogućnosti profilakse nakon izlaganja (PEP)
Ako ste zabrinuti zbog mogućnosti izlaganja HIV-u, razmotrite uzimanje profilakse nakon izlaganja (PEP). PEP je tretman koji može spriječiti HIV infekciju ako se započne unutar 72 sata od mogućeg izlaganja virusu. Ovaj tretman obično traje 28 dana i sastoji se od uzimanja antiretrovirusnih lijekova. Što prije započnete PEP, to je učinkovitiji, stoga je važno odmah se obratiti liječniku ili najbližoj hitnoj službi.
Razmislite o testiranju na spolno prenosive bolesti
Ako ste zabrinuti zbog rizika od prenošenja spolno prenosivih bolesti (SPB), razmotrite mogućnost testiranja. Mnoge SPB mogu biti asimptomatske, što znači da možete biti zaraženi bez da to znate. Testiranje na SPB može vam dati mir i omogućiti vam da pravovremeno započnete liječenje, ako je potrebno. Razgovarajte s liječnikom o vremenu i vrsti testiranja koje je prikladno za vas.
Razgovarajte s partnerom/partnericom
Ova situacija može biti izazovna i za vas i za vašeg partnera/partnericu. Važno je otvoreno razgovarati o onome što se dogodilo i zajedno donijeti odluke o daljnjim koracima. Komunikacija je ključna, bilo da se radi o odabiru hitne kontracepcije, dogovoru za testiranje na SPB ili dogovaranju termina kod liječnika.
Razmotrite dodatne oblike kontracepcije
Kako biste smanjili rizik od budućih incidenata, razmislite o dodatnim oblicima kontracepcije. Kombinacija kondoma s hormonskom kontracepcijom (kao što su pilule, flasteri ili injekcije) može pružiti dodatnu sigurnost. Također, razgovarajte s liječnikom o mogućnostima dugoročne kontracepcije, poput intrauterinog uloška (spirale) ili implantata.
Učenje iz iskustva
Puknuće kondoma može biti neugodno iskustvo, ali može poslužiti i kao važna lekcija. Provjerite jeste li pravilno koristili kondom – odabir prave veličine, pravilno stavljanje i korištenje lubrikanta na bazi vode može smanjiti rizik od puknuća. Izbjegavajte lubrikante na bazi ulja, jer mogu oštetiti lateks kondoma. Ako često doživljavate puknuće kondoma, možda je vrijeme da promijenite vrstu ili marku koju koristite.
Psihološki aspekt
Za mnoge ljude, puknuće kondoma može izazvati značajan stres i tjeskobu. Ako osjećate da vas ova situacija previše opterećuje, nemojte se ustručavati potražiti pomoć. Razgovor s prijateljem, partnerom ili stručnjakom za mentalno zdravlje može vam pomoći da se nosite s ovim iskustvom. Važno je prepoznati i obraditi svoje emocije, umjesto da ih ignorirate.
Preventivna edukacija
Edukacija o spolnom zdravlju je ključna za prevenciju sličnih situacija u budućnosti. Upoznajte se s različitim vrstama kontracepcije, rizicima spolno prenosivih bolesti i načinima kako ih izbjeći. Korištenje kondoma je učinkovit način zaštite, ali nije nepogrešiv. Informiranost o vašim opcijama može vam pomoći da donesete bolje odluke u budućnosti.
Razumijevanje ograničenja kondoma
Kondomi su jedan od najučinkovitijih oblika zaštite protiv trudnoće i spolno prenosivih bolesti, ali nisu 100% sigurni. Puknuće kondoma može se dogoditi iz različitih razloga, uključujući pogrešno skladištenje, istekao rok trajanja, nepravilno stavljanje ili korištenje pogrešne vrste lubrikanta. Osim toga, određene fizičke aktivnosti tijekom spolnog odnosa mogu povećati rizik od puknuća. Razumijevanje ovih ograničenja može vam pomoći da budete bolje pripremljeni i da smanjite rizik.
Priprema za buduće situacije
Kako biste bili spremniji u slučaju da se slična situacija ponovi, razmislite o održavanju zalihe hitne kontracepcije kod kuće. To vam može pružiti dodatni mir, znajući da ste spremni reagirati brzo. Također, redovito provjeravajte stanje kondoma koje imate kod kuće – provjerite rok trajanja i pravilno ih skladištite na suhom i hladnom mjestu, daleko od izravne sunčeve svjetlosti i topline.
Kada posjetiti liječnika?
U nekim slučajevima, posjet liječniku može biti nužan. Ako primijetite bilo kakve simptome infekcije, poput neugodnog iscjetka, svrbeža, bolova u donjem dijelu trbuha ili peckanja pri mokrenju, odmah potražite medicinsku pomoć. Također, ako se odlučite za profilaksu nakon izlaganja (PEP), trebat ćete redovito pratiti svoje zdravlje s liječnikom tijekom i nakon tretmana.
Koraljka Djetelić/Jasmina Jovev
Članak je napisan uz financijsku potporu Agencije za elektroničke medije iz Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija za 2024. godinu.