MladiStartUp Vodič

Zašto se upustiti u poduzetništvo: Poseban osvrt na ulazak mladih u poslovni svijet

Poduzetništvo se već desetljećima promatra kao ključan pokretač gospodarskog rasta i inovacija, a u Hrvatskoj postaje sve popularnija opcija među mladima. Pitanje koje se postavlja jest zašto se sve više mladih osoba, do 35 godina starosti, odlučuje krenuti u poduzetničke vode? Odgovor se krije u kombinaciji želje za slobodom, inovativnim pristupima tržištu, te potrebom za osobnim razvojem i doprinosom društvu. U ovom članku analiziramo motive, prepreke i uspjehe mladih poduzetnika, te pružamo pregled najpopularnijih djelatnosti među mladima u proteklom desetljeću.

 

Razlozi za ulazak u poduzetništvo

Mladi poduzetnici u Hrvatskoj, kao i globalno, često su motivirani željom za neovisnošću i fleksibilnošću u radu. S obzirom na izazove s kojima se suočava tradicionalno tržište rada, poput ograničenih prilika za zaposlenje i niskih plaća, poduzetništvo se često vidi kao način da se preuzme kontrola nad vlastitom karijerom. Mladi poduzetnici u poduzetništvu vide priliku za stvaranje radnog okruženja prema vlastitim vrijednostima, što uključuje ravnotežu između privatnog i poslovnog života te inovativne pristupe u poslovanju.

Tehnološki napredak i digitalizacija pružili su mladima alate za pokretanje vlastitih poslova uz relativno niske početne troškove. Razvoj društvenih mreža i online platformi omogućuje lakši dolazak do potrošača, a startup kultura, koja potiče kreativnost i inovativnost, dodatno motivira mlade da se okušaju u poduzetničkim vodama.

 

Poduzetništvo među mladima u Hrvatskoj

Prema podacima Hrvatske gospodarske komore, u 2023. godini bilo je registrirano oko 15.000 poduzeća čiji su osnivači mladi poduzetnici do 35 godina. Većina ovih poduzeća spada u sektore informacijske tehnologije, kreativnih industrija i uslužnih djelatnosti, dok se sve više mladih okreće i prema zelenim tehnologijama te održivom poslovanju.

 

Stopa uspješnosti poduzeća koja vode mladi poduzetnici varira, ali pokazatelji iz 2023. godine ukazuju na stabilan rast. Oko 60% novoosnovanih poduzeća preživi prvih pet godina, što se smatra relativno visokom stopom uspješnosti, pogotovo u kontekstu izazovnog gospodarskog okruženja. Mladi poduzetnici često pristupaju poslovanju s inovativnim idejama i korištenjem suvremenih tehnologija, što im omogućuje da brzo odgovore na promjene na tržištu i prilagode se novim uvjetima.

 

Najuspješnije djelatnosti mladih poduzetnika

U posljednjih deset godina, tri djelatnosti su se pokazale kao najuspješnije među mladim poduzetnicima u Hrvatskoj:

 

  1. Informacijske tehnologije (IT): IT sektor je neosporno vodeća grana među mladim poduzetnicima. Digitalizacija poslovanja i rast potražnje za softverskim rješenjima, aplikacijama i online platformama otvorili su bezbrojne prilike za mlade programere i IT stručnjake. Hrvatska ima značajan broj mladih IT poduzetnika koji svoje usluge izvoze na inozemna tržišta, a startup scena u ovom sektoru je među najdinamičnijima u regiji.

 

  1. Kreativne industrije: Mladi poduzetnici se također okreću kreativnim industrijama, uključujući dizajn, marketing, fotografiju, te produkciju multimedijalnih sadržaja. Sve veća potražnja za vizualnim i digitalnim sadržajem omogućila je kreativnim pojedincima da svoje hobije pretvore u profitabilne poslove, često putem freelancinga ili manjih kreativnih agencija.

 

  1. Uslužne djelatnosti: Treća najuspješnija djelatnost su uslužne djelatnosti, osobito u području konzultantskih usluga, turizma, ugostiteljstva i zdravstvenih usluga. Hrvatska, kao turistička zemlja, pruža brojne prilike mladima da razvijaju poduzeća vezana uz turizam, što uključuje inovativne smještajne kapacitete, turističke vodiče i iskustva te restorane i barove s jedinstvenim konceptima.

 

Izazovi i perspektive

Iako ulazak u poduzetništvo donosi mnoge prednosti, mladi poduzetnici u Hrvatskoj suočavaju se s brojnim izazovima. Administrativne prepreke, manjak kapitala za pokretanje posla te neizvjesnost tržišta mogu biti značajne prepreke. Ipak, mnogi mladi poduzetnici koriste poticaje i subvencije koje nudi država te programe Europske unije za poticanje poduzetništva.

 

Uz to, mreže podrške poput startup inkubatora, poslovnih akceleratora i poduzetničkih centara igraju ključnu ulogu u poticanju razvoja mladih poduzeća. Sve više mladih koristi i mogućnosti suradnje s međunarodnim partnerima, bilo kroz investicije, zajedničke projekte ili izvoz proizvoda i usluga.

 

Poduzetništvo mladima u Hrvatskoj nudi brojne prilike za profesionalni rast i uspjeh, unatoč izazovima s kojima se suočavaju. S obzirom na to da mladi donose svježe ideje, inovacije i fleksibilnost u poslovanje, njihov doprinos hrvatskom gospodarstvu je značajan. IT sektor, kreativne industrije i uslužne djelatnosti pokazale su se kao najuspješnije grane za mlade poduzetnike, a s nastavkom digitalizacije i globalizacije, očekuje se da će broj mladih poduzetnika u Hrvatskoj nastaviti rasti. Podržavanje i olakšavanje ulaska u poduzetništvo ključno je za jačanje domaće ekonomije i stvaranje novih prilika za buduće generacije.

 

Jasmina Jovev/Koraljka Djetelić

 

Članak je napisan uz financijsku potporu Agencije za elektroničke medije iz Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija za 2024. godinu.