Je li moguće zatrudnjeti tijekom menstruacije?
Pitanje mogućnosti trudnoće tijekom menstruacije često izaziva nedoumice i brojne mitove. Mnoge žene vjeruju da su zaštićene od trudnoće dok imaju menstruaciju, no istina je složenija. Zato smo odgovore na ovo komplicirano pitanje zatražili od ginekologinje dr. Sande Žižak Galijan čija se ambulanta nalazi u Domu zdravlja Petrinja.
Kako jednostavno odgovoriti na ovo složeno pitanje?
Da bismo razumjeli mogućnost trudnoće tijekom menstruacije, prvo je važno razumjeti kako funkcionira menstrualni ciklus. Tipični menstrualni ciklus traje oko 28 dana, iako može varirati od 21 do 35 dana. Ciklus se može podijeliti u nekoliko faza, menstrualnu fazu, folikularnu fazu, ovulaciju i lutealnu fazu. Mladim damama bitno je znati da folikularna faza počinje prvog dana menstruacije i traje do ovulacije, a da tijekom ove faze folikuli u jajnicima počinju rasti i jedan dominantan folikul oslobađa jajašce. Tijekom ovulacije, oko sredine ciklusa, obično oko 14. dana, dolazi do ovulacije kada jajašce izlazi iz jajnika i ulazi u jajovod, gdje može biti oplođeno spermatozoidom. Nakon ovulacije, tijelo se priprema za moguću trudnoću. Ako jajašce nije oplođeno, razina hormona pada, a sluznica maternice se ljušti, što dovodi do menstruacije i početka novog ciklusa.
Kada su onda plodni, a kada neplodni dani?
Ovo pitanje individualno je i ovisi od osobe do osobe. Šanse za trudnoću najveće su tijekom ovulacije, kada je jajašce spremno za oplodnju. No, spermatozoidi mogu preživjeti u ženskom tijelu do 5 dana nakon spolnog odnosa. To znači da ako dođe do spolnog odnosa nekoliko dana prije ovulacije, postoji mogućnost da spermatozoidi dočekaju jajašce i oplode ga.
Općenito se smatra da su plodni dani u ciklusu nekoliko dana prije ovulacije i dan nakon ovulacije. Međutim, kod žena s nepravilnim ciklusom ili onih koje imaju kratke cikluse, ovulacija može nastupiti ranije ili kasnije nego što je uobičajeno, što može povećati rizik od trudnoće čak i tijekom menstruacije.
Postoji li onda mogućnost zatrudnjenja tijekom menstruacije?
Iako se trudnoća tijekom menstruacije smatra malo vjerojatnom, ona ipak nije nemoguća. Postoji nekoliko razloga zašto do trudnoće može doći u ovom razdoblju kao što je kratki menstrualni ciklus, nepravilni ciklus, prolongirano krvarenje ili dvostruka ovulacija.
Kod žena koje imaju kraći ciklus (npr. 21 dan), ovulacija može nastupiti ranije, čak ubrzo nakon završetka menstruacije. Ako do spolnog odnosa dođe krajem menstruacije, spermatozoidi mogu preživjeti do ovulacije, što povećava šanse za oplodnju. Žene s nepravilnim ciklusima teže mogu predvidjeti kada će ovulacija nastupiti pa u nekim slučajevima ovulacija može nastupiti neočekivano rano što znači da spolni odnos tijekom menstruacije može dovesti do trudnoće.
Neke žene pak imaju duže menstruacije koje se mogu preklapati s ranim plodnim danima i u slučaju da krvarenje traje duže od uobičajenog, a ovulacija nastupi ranije, postoji mogućnost da će spermatozoidi biti prisutni tijekom ovulacije. U rijetkim slučajevima, žena može ovulirati dvaput u jednom ciklusu. Ako se druga ovulacija dogodi tijekom ili neposredno nakon menstruacije, šanse za trudnoću su prisutne.
Znači nije točan mi da žena ne može zatrudnjeti tijekom menstruacije?
Mnogo je mitova koji kruže o trudnoći tijekom menstruacije. Jedan od najčešćih je da žena ne može zatrudnjeti ako ima menstruaciju. Iako su šanse manje, kao što smo već raspravili, trudnoća je moguća.
Također, neki vjeruju da krv tijekom menstruacije sprječava spermatozoide da prežive. Međutim, spermatozoidi mogu preživjeti u vagini nekoliko dana, čak i u prisutnosti menstrualne krvi, i dosegnuti jajašce ako ovulacija nastupi ubrzo nakon menstruacije.
Kako smanjiti rizik od trudnoće tijekom menstruacije?
Iako su šanse za trudnoću tijekom menstruacije niske, uporaba pouzdane kontracepcije pruža dodatnu sigurnost. Kondomi su dobra opcija jer štite i od spolno prenosivih bolesti (SPB). Žene mogu razmotriti i hormonsku kontracepciju koja regulira ovulaciju i smanjuje mogućnost trudnoće, a praćenje ciklusa pomoću aplikacija ili metoda praćenja simptoma može pomoći u razumijevanju kada ste plodni i kako bi se smanjio rizik od neželjene trudnoće.
Što sve može utjecati na menstrualni ciklus?
Hormonalne promjene mogu utjecati na ovulaciju i redovitost menstrualnog ciklusa. Stres, promjene u težini, intenzivna tjelovježba, bolesti i druge životne promjene mogu pomaknuti ovulaciju i učiniti praćenje plodnosti izazovnijim.
Kod žena koje doživljavaju česte promjene u ciklusu preporuča se konzultirati se s liječnikom kako bi se utvrdio uzrok i odredio najbolji način upravljanja plodnošću.
Kada potražiti savjet liječnika?
Ako ste zabrinuti zbog mogućnosti trudnoće tijekom menstruacije ili imate pitanja o svom menstrualnom ciklusu važno je potražiti savjet liječnika. Liječnik vam može pomoći razumjeti vaš ciklus, ponuditi rješenja za nepravilnosti i preporučiti odgovaraju.