Zdravi razgovori

Što učiniti ako posumnjaš da imaš spolno prenosivu bolest (SPB)?

Spolno prenosive bolesti predstavljaju ozbiljan zdravstveni problem koji može imati dugoročne posljedice na fizičko i emocionalno zdravlje. Ako posumnjaš da imaš SPB, ključno je brzo i pravilno reagirati kako bi se smanjili potencijalni rizici za tvoje zdravlje i zdravlje drugih.

O tome koje korake treba poduzeti ako se posumnja na infekciju razgovaramo s dr. Sandom Žižak Galijan.

Kako prepoznati da imamo spolno prenosivu bolest?

Prvi korak je prepoznavanje simptoma koji bi mogli ukazivati na prisutnost SPB-a. Iako mnoge spolno prenosive bolesti mogu biti asimptomatske, što znači da osoba nema očitih znakova bolesti, određeni simptomi mogu sugerirati da je vrijeme za posjet liječniku. Neki od najčešćih simptoma uključuju neobičan iscjedak iz penisa, vagine ili anusa, bol ili peckanje prilikom mokrenja, rane, mjehurići ili bradavice na genitalijama, ustima ili anusu, bol tijekom spolnog odnosa ili krvarenje nakon seksa, otekline i bol u preponama ili u području genitalija, te osip na tijelu, posebno na dlanovima i tabanima.

Važno je napomenuti da različite bolesti imaju različite simptome, a neki od njih mogu biti vrlo suptilni ili se mogu lako zamijeniti s drugim zdravstvenim stanjima. Na primjer, herpes može uzrokovati bolne mjehuriće, dok klamidija i gonoreja često ne pokazuju simptome, posebno kod žena.

Što učiniti ako netko posumnja na spolno prenosivu bolest?

Ukoliko netko posumnja  na SPB, odmah se treba suzdržati od bilo kakvih spolnih odnosa, uključujući vaginalni, analni i oralni seks što je ključno kako bi se spriječilo potencijalno širenje infekcije na partnera.  Čak i ako se koristi zaštita, poput kondoma, ona možda neće biti 100% učinkovita u sprječavanju prijenosa svih SPB, posebno kod bolesti koje se prenose putem kože, poput herpesa ili HPV-a.

Ne treba čekati da se simptomi postanu ozbiljniji ili da sami nestanu. Treba posjetiti  svog liječnika što je prije moguće kako bi obavio odgovarajuće pretrage. Liječnik opće prakse može pomoći, ali idealno je posjetiti specijalista za spolno zdravlje, ginekologa ili urologa s kojima treba otvoreno i iskreno razgovarati.

Kako se testira na spolno prenosive bolesti?

Liječnik će vjerojatno preporučiti testiranje na nekoliko najčešćih SPB-a, kao što su klamidija, gonoreja, sifilis, HIV, herpes i HPV. Vrsta testa ovisi o simptomima i povijesti., te testovi mogu uključivati analizu uzoraka krvi za testiranje na HIV, sifilis i herpes, analizu uzoraka urina za testiranje na klamidiju i gonoreju, te uzimanje briseva  iz grla, genitalija ili anusa, ovisno o simptomima.

Rezultati testiranja obično dolaze u roku od nekoliko dana do tjedan dana. Za to vrijeme, važno je suzdržati se od spolnih odnosa i pridržavati se liječničkih uputa.

Ono što je ključno je obavijestiti sve nedavne spolne partnere što im omogućava da se i oni testiraju i liječe ako je potrebno, čime se sprječava daljnje širenje bolesti. Razgovor o tome može biti neugodan, ali je odgovoran i važan korak u zaštiti zdravlja drugih. Ako se mlada osoba osjeća neugodno ili nesigurno u vezi s time kako to učiniti, može zatražiti savjet svog liječnika ili koristiti usluge anonimnog obavještavanja partnera koje nude neke zdravstvene organizacije.

Kakav je postupak liječenja u tom slučaju?

Nakon dijagnoze, liječnik će propisati odgovarajuće liječenje. Mnoge bakterijske SPB, poput klamidije i gonoreje, mogu se liječiti antibioticima. Važno je uzeti cijelu dozu lijekova, čak i ako simptomi nestanu prije nego što se završi s terapijom. Kod virusnih SPB, poput herpesa ili HIV-a, nema lijeka, ali postoje lijekovi koji mogu upravljati simptomima i smanjiti rizik od prijenosa na druge.

Nakon što se završi liječenje, liječnik će vjerojatno savjetovati da se ponovno osoba testira kako bi se osiguralo da je infekcija u potpunosti izliječena. Također, važno je redovito se testirati u budućnosti, posebno ako mlada osoba ima više spolnih partnera ili je u rizičnoj skupini.

Koraljka Djetelić / Jasmina Jovev

Članak je napisan uz financijsku potporu Agencije za elektroničke medije iz Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija za 2024. godinu