Zdravi razgovori

Što su to dentalne brane?

Dentalne brane su kontracepcijsko sredstvo koje služi kao barijera između sluznice genitalija i potencijalno infektivnih tekućina tijekom oralnog seksa. Iako su primarno dizajnirane za zaštitu od spolno prenosivih bolesti (SPD), dentalne brane također pružaju određeni stupanj zaštite od trudnoće kada se koriste zajedno s drugim metodama kontracepcije. O tome što su dentalne brane i kako se koriste razgovarali smo s ginekologinjom dr. Sandom Žižak Galijan.

Što su dentalne brane?

Dentalna brana je tanka, fleksibilna barijera napravljena od lateksa ili poliuretana koja se postavlja preko vulve ili anusa tijekom oralnog seksa. Originalno su razvijene za stomatološke svrhe, ali su kasnije prilagođene i za upotrebu u kontekstu seksualnog zdravlja. Brane su često dostupne u različitim okusima i aromama kako bi korisnicima pružile ugodnije iskustvo.

Kako djeluju dentalne brane?

Glavna funkcija dentalnih brana u kontekstu kontracepcije i prevencije SPD-a je njihova uloga kao fizička barijera. One sprječavaju kontakt između kože i sluznica s potencijalno infektivnim tekućinama, poput sline, vaginalnih izlučevina ili krvi, čime se smanjuje rizik prijenosa bakterija, virusa i gljivica. Na taj način, dentalne brane mogu smanjiti rizik prijenosa bolesti kao što su HIV, herpes simplex, gonoreja, klamidija i humani papiloma virus (HPV).

Iako se koriste kao zaštita od infekcija, dentalne brane same po sebi nisu pouzdana metoda sprječavanja trudnoće. Njihov primarni fokus je zaštita tijekom oralnog seksa, a ne blokiranje spermija. Zbog toga, za parove koji traže kontracepcijsku metodu, dentalne brane se preporučuju u kombinaciji s drugim sredstvima, poput kondoma ili hormonske kontracepcije.

Koje su prednosti korištenja dentalnih brana?

Učinkovitost dentalnih brana ovisi o pravilnom korištenju. Ako se pravilno koriste, one mogu biti vrlo učinkovite u smanjenju rizika od SPD-a. Glavna prednost je njihova jednostavna upotreba, dostupnost i činjenica da ne sadrže hormone što ih čini prikladnim za osobe koje iz medicinskih razloga ne mogu koristiti hormonsku kontracepciju. Osim toga, dentalne brane su korisne za sve vrste parova, bez obzira na spolnu orijentaciju, jer pružaju zaštitu tijekom oralnog seksa s vulvom ili anusom.

Koja su ograničenja i rizici korištenja dentalnih brana?

Iako dentalne brane imaju svoje prednosti, postoje i određena ograničenja. Kao prvo, njihova učinkovitost kao kontracepcijskog sredstva je ograničena jer nisu dizajnirane za sprječavanje prijenosa spermija. Zbog toga se ne preporučuju kao samostalna metoda zaštite od trudnoće. Osim toga, njihova dostupnost može biti problem jer nisu uvijek dostupne u svim ljekarnama ili zdravstvenim ustanovama.

Drugi problem može biti pravilno korištenje koje zahtijeva određenu razinu prakse kako bi se brana pravilno postavila i osigurala tijekom cijelog trajanja oralnog seksa. Ako se dentalna brana ošteti, premjesti ili ne pokriva cijelo područje koje bi trebalo biti zaštićeno njezina zaštitna funkcija može biti narušena.

Znaju li mladi za mogućnost korištenja dentalnih brana?

Upotreba dentalnih brana u Hrvatskoj je relativno slabo zastupljena što je dijelom posljedica nedostatka informiranosti o njihovoj namjeni i dostupnosti. U Hrvatskoj su dostupne u specijaliziranim trgovinama ili online, ali se rjeđe nalaze u standardnim ljekarnama.

Kao liječnici trudimo se naše pacijente informirati o važnosti korištenja sredstava kojima se sprečavaju spono prenosive bolesti, a upravo korištenje dentalnih brana može igrati ključnu ulogu u smanjenju njihova širenja osobito među mlađom populacijom koja je sklonija rizičnom ponašanju.

Postoje li uputstva za korištenje dentalnih brana?

Za optimalnu zaštitu, važno je koristiti dentalnu branu ispravno. Prije korištenja, potrebno je provjeriti ima li oštećenja poput pukotina ili rupa. Brana se mora pravilno postaviti preko genitalnog ili analnog područja i čvrsto držati kako bi ostala na mjestu tijekom cijelog trajanja oralnog seksa. Upotreba lubrikanata na vodenoj bazi može poboljšati udobnost i smanjiti rizik od pucanja brane.

Iako dentalne brane nisu idealno kontracepcijsko sredstvo u klasičnom smislu, ali su važne za zaštitu od spolno prenosivih bolesti  i koristan su dodatak u brizi za seksualno zdravlje.

Koraljka Djetelić/Jasmina Jovev

Članak je napisan uz financijsku potporu Agencije za elektroničke medije iz Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija za 2024. godinu.