Zdravi razgovori

Rak testisa kod muškaraca

Rak testisa je relativno rijetka, ali ozbiljna bolest koja se najčešće javlja kod mladih muškaraca, obično u dobi između 15 i 35 godina. Iako je rijedak, rak testisa je najčešći oblik raka kod mladih muškaraca. Rani simptomi često nisu bolni, što može dovesti do kašnjenja u dijagnosticiranju, no važno je napomenuti da je ovaj oblik raka iznimno izlječiv ako se otkrije u ranoj fazi. Prema dosadašnjim podacima u Hrvatskoj se godišnje dijagnosticira oko 150-200 novih slučajeva raka testisa.

Rak testisa nastaje kada stanice unutar testisa počnu nekontrolirano rasti i dijeliti se. Testisi su muške spolne žlijezde smještene u skrotumu (mošnji), ispod penisa. Oni proizvode spolne hormone, prvenstveno testosteron, te spermatozoide potrebne za oplodnju. Postoji nekoliko vrsta raka testisa, od kojih su dvije glavne, seminom i neseminom. Seminomi su sporije rastući oblici raka testisa, dok neseminomi obično brže rastu i češći su kod mlađih muškaraca.

Točan uzrok raka testisa nije poznat, no postoji nekoliko čimbenika koji mogu povećati rizik za njegov razvoj. Jedan od razloga je kriptorhizam, odnosno nespušteni testis, i muškarci koji su rođeni s nespuštenim testisom imaju veći rizik od razvoja raka testisa. Jedan od uzroka je i obiteljska anamneza i ukoliko u obitelji postoji povijest raka testisa rizik se povećava. Muškarci čiji su očevi ili braća imali rak testisa imaju veću vjerojatnost da i sami obole. Iako rak testisa može pogoditi muškarce bilo koje dobi, najčešće se dijagnosticira kod mlađih muškaraca, posebno onih u dobi između 15 i 35 godina.

Simptomi raka testisa mogu varirati, a ponekad su suptilni ili uopće ne postoje u ranim fazama bolesti. Međutim, najčešći simptomi uključuju kvržicu ili oteklinu u testisu koja može biti mala ili velika,  a testis može biti osjetljiv ili bolan na dodir. Neki muškarci mogu osjećati tupu bol ili nelagodu u donjem dijelu trbuha, preponama ili skrotumu. Neki će pak primijetiti promjene veličine testisa i testis može izgledati veći ili manji nego inače. Osjećaj težine ili oticanje skrotuma također može biti znak problema, kao i bol u donjem dijelu leđa ili trbuhu jer u naprednijim stadijima bolesti rak testisa može se proširiti na limfne čvorove u trbuhu uzrokujući bol ili nelagodu u tom području.

U rijetkim slučajevima, rak testisa može izazvati simptome poput bolova u prsima, kašlja ili otežanog disanja ako se proširi na pluća. Upravo zbog toga je iznimno važno obratiti pažnju na bilo kakve promjene u testisima i redovito ih pregledavati.

Redoviti samopregled testisa ključan je za rano otkrivanje raka testisa. Preporučuje se da muškarci, osobito oni s povećanim rizikom, pregledavaju testise jednom mjesečno. Pregled se može obaviti pod tušem, kada je koža skrotuma opuštena. U slučaju da se osjeti bilo kakva promjena, poput kvržice, oteklina ili boli, potrebno je odmah konzultirati liječnika, no urologa je važno posjetiti i prilikom primjećivanja bilo kakve promjene.

Ako postoji sumnja na rak testisa, liječnik će preporučiti nekoliko dijagnostičkih testova kako bi se potvrdila dijagnoza. Jedan od postupaka je ultrazvučni pregled skrotuma, odnosno neinvazivna metoda koja koristi zvučne valove za stvaranje slike unutrašnjosti testisa. Ovaj test pomaže liječnicima u određivanju je li kvržica čvrsta, što može ukazivati na rak, ili je ispunjena tekućinom, što može biti cista.

Liječnik će preporučiti i krvne testove, odnosno tumorske markere.

Liječenje raka testisa vrlo je učinkovito, osobito ako se bolest otkrije u ranoj fazi. Prvi korak u liječenju raka testisa obično je kirurško uklanjanje zahvaćenog testisa. Uklanjanje testisa ne utječe na seksualnu funkciju ili plodnost, ako je drugi testis zdrav, ali tijekom postupka kemoterapije može utjecati na seksualnu funkciju.  Međutim, neki muškarci mogu se odlučiti za implantaciju umjetnog testisa iz estetskih razloga.  Kod seminoma, koji je osjetljiv na zračenje, radioterapija može biti preporučena nakon operacije kako bi se uništile preostale stanice raka. Ako se rak proširio izvan testisa, ili ako postoji visok rizik od širenja, može se koristiti kemoterapija. Ona koristi snažne lijekove koji uništavaju stanice raka u tijelu i vrlo je učinkovita metoda čak i u slučajevima kada se rak testisa proširio na druge dijelove tijela.

U nekim slučajevima, osobito ako je rak otkriven u vrlo ranoj fazi liječnik može preporučiti pažljivo praćenje bez dodatnog liječenja nakon operacije. Ova strategija uključuje redovite preglede i testove kako bi se osiguralo da se rak ne vrati.

Rak testisa je jedan od najizlječivijih oblika raka, osobito ako se otkrije u ranoj fazi. Stope preživljavanja su izuzetno visoke i više od 95 posto muškaraca s rakom testisa preživljava najmanje 5 godina nakon dijagnoze.

Koraljka Djetelić/Jasmina Jovev

Članak je napisan uz financijsku potporu Agencije za elektroničke medije iz Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija za 2024. godinu.