Zdravi razgovori

Psihološke promjene u pubertetu?

Hormonalne promjene ne utječu samo na fizički razvoj, već imaju i snažan utjecaj na psihološko stanje djevojčica i dječaka. Tijekom puberteta, adolescenti često prolaze kroz niz emocionalnih i mentalnih promjena koje su povezane s njihovim novim hormonskim statusom, ali i s društvenim pritiscima, očekivanjima i vlastitim razvojnim zadacima.

O promjenama u pubertetu razgovarali smo s ginekologinjom dr. Sandom Žižak  Galijan čija se privatna ginekološka ambulanta nalazi u petrinjskom Domu zdravlja.

Roditeljima adolescenata ponekad se čini da ustvari uopće ne prepoznaju više svoju djecu. Kako to da su te promjene tako izražene?

Jedna od najznačajnijih psiholoških promjena kod djevojaka i mladića je pojačan osjećaj samosvijesti. Adolescencija je razdoblje kada mladi počinju razvijati osjećaj identiteta i samopoimanja. Promjene u tijelu i fizički razvoj mogu dovesti do nesigurnosti i nelagode.

Hormoni također igraju ulogu u promjenama raspoloženja. Nagli porast hormona, poput estrogena kod djevojčica i testosterona kod dječaka, može uzrokovati nagle promjene raspoloženja, razdražljivost, tugu ili anksioznost. Ova emocionalna nestabilnost česta je u pubertetu, a povezana je s biološkim promjenama, ali i s pritiscima koji dolaze s odrastanjem.

Jedan od ključnih aspekata psihološkog razvoja u pubertetu je i razvoj neovisnosti. Tijekom ovog razdoblja, djeca počinju graditi vlastite stavove i vrijednosti, često se distancirajući od roditeljskog autoriteta. Ovo je prirodan proces koji vodi ka formiranju vlastitog identiteta, ali također može dovesti do sukoba unutar obitelji. Potreba za autonomijom i samostalnošću može rezultirati pobunom protiv roditeljskih pravila ili normi, što može dodatno povećati emocionalnu napetost u kući.

Koje su to promjene kod djevojčica?

Najčešće su to emocionalna osjetljivost i promjene raspoloženja i roditeljima se može učiniti da tome neće nikada biti kraja. Naime, adolescenti se suočavaju s povećanim očekivanjima u školi, obitelji i društvenim krugovima što može povećati stres i dovesti do povlačenja ili sukoba.

Tijekom puberteta, djevojčice postaju svjesnije svog tijela i fizičkih promjena koje se događaju. Rast dojki, pojava akni i promjene u tjelesnoj težini mogu utjecati na njihovo samopouzdanje. Mnoge djevojčice osjećaju pritisak da se uklope u društvene standarde ljepote što može dovesti do nesigurnosti i niskog samopouzdanja. Ove promjene mogu biti izazovne, da ne kažem teške,  posebno u kontekstu društvenih mreža i medija koji često promoviraju nerealne standarde ljepote. U ovom razdoblju produbljuju se i socijalni odnosi, odnosno djevojčice počinju razvijati složenije socijalne odnose, i zbog toga pritisak vršnjaka može igrati značajnu ulogu u njihovom psihološkom razvoju. Djevojčice mogu osjećati potrebu da se uklope u određene društvene grupe ili da se ponašaju na način koji je prihvaćen među njihovim vršnjacima. Ovaj pritisak može dovesti do stresa i anksioznosti, posebno ako se osjećaju isključeno ili neprihvaćeno.

Koje su pak psihološke promjene kod dječaka?

Kod dječaka povećanje razine testosterona može dovesti do povećane agresivnosti i impulzivnosti što može biti i problematično za dječake i njihove obitelji jer agresivnost može biti izražena kroz fizičke sukobe ili verbalne ispade, dok impulzivnost može dovesti do rizičnog ponašanja.

Slično kao i kod djevojčica, dječaci tijekom puberteta postaju svjesniji svog tijela.

Osim toga, rast mišićne mase, promjene glasa i pojava dlaka na licu i tijelu mogu utjecati na njihovo samopuzdanje.  Momci često osjećaju pritisak da budu fizički snažni i atletski građeni pa mogu biti nesretni ukoliko ne zadovoljavaju samozadane si standarde od strane medija i društvenih mreža.

Mladi momci mogu osjećati potrebu da se dokazuju pred svojim vršnjacima što može dovesti do rizičnog ponašanja kao što su eksperimentiranje s alkoholom ili drogama, te se suočiti s pritiscima da se ponašaju na određeni način kako bi bili prihvaćeni u društvu.

Kako pomoći adolescentima, ali i njihovim roditeljima da ovo razdoblje prođe što bezbolnije?

Pubertet je izazovno razdoblje za djecu, ali i za njihove roditelje. Važno je pružiti podršku i razumijevanje tijekom ovog razdoblja kako bi se osigurao zdrav emocionalni i fizički razvoj. Otvorena komunikacija između roditelja i djece ključna je za uspješno suočavanje s izazovima puberteta. Roditelji trebaju biti spremni pružiti informacije o fizičkim promjenama koje se događaju i odgovoriti na pitanja koja adolescenti mogu imati, te poticati pozitivan odnos prema tijelu i samopoštovanje.

Učenje kako regulirati emocije važan je aspekt psihološkog razvoja tijekom puberteta. Djevojčice i dječaci moraju naučiti kako se nositi s intenzivnim emocijama kao što su ljutnja, tuga ili anksioznost. Osim toga, pubertet je razdoblje kad se mogu pojaviti i pogoršati problemi mentalnog zdravlja kao što je depresija ili anksioznost i važno je da znakovi ovih poremećaja budu prepoznati na vrijeme i da djeca dobiju odgovarajuću podršku ili liječenje.

Koraljka Djetelić/Jasmina Jovev

Članak je napisan uz financijsku potporu Agencije za elektroničke medije iz Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija za 2024. godinu.