Zdravi razgovori

Koliko naši mladi NE/ZNAJU o spolnom zdravlju?

Djevojke i mladići u Hrvatskoj prvi spolni odnos, medijana vrijednost, imaju s 16 godina, a više od 31 posto učenika trećih razreda srednjih škola imalo je neku vrstu spolnog odnosa (oralni, vaginalni ili analni). Podaci su ovo Istraživanja o spolnom i reproduktivnom zdravlju mladih u RH 2021./2022. u sklopu projekta Živjeti zdravo koje je provedeno na uzorku od 2337 učenika trećih razreda srednjih škola.

Među učenicima koji su imali spolni odnos najveći je udio imao vaginalni odnos, a zabrinjava podatak kako je od toga čak njih 54 posto imalo nezaštićen seksualni odnos. Od 162 učenika koji su pak imali analni odnos njih čak 74 posto imalo je nezaštićen spolni odnos.

Da mladi ne znaju kako se i oralnim spolnim odnosom mogu prenijeti spolno prenosive bolesti dokazuje i podatak kako je 86,8 posto učenika koji su imali oralni odnos imali nezaštićeni oralni odnos, a gotovo 50 posto imalo je nezaštićeni analni odnos.

Kao razloge zašto ne vole koristiti kondome mladi su kao razlog najčešće govorili da vjeruju svojim partnerima, da ih nemaju pri ruci ili jednostavno da ih ne vole.

Polovica učenika koja je imala spolni odnos u ovom je istraživanju  izjavila je kako ga je imala pod utjecajem alkohola, njih više od 50 posto, a gotovo 20 posto imalo ga je pod utjecajem psihoaktivnih droga. Zanimljivo je da je nema znatne razlike u postotcima dječaka i djevojčica koji su u spolne odnose ušli pod utjecajem alkohola ili droge.

Da roditelji, ali i obrazovni sustav, negdje griješe ukazuje podatak po kojem se o spolnom zdravlju gotovo 70 posto djevojaka i mladića informira putem interneta, razgovorom s vršnjacima te putem filmova i TV sadržaja. S roditeljima o spolnim odnosima i zaštiti razgovara oko 16 posto mladića, i to s ocem, dok su djevojčice ovdje puno otvorenije pa s majkom o tim temama razgovara oko 40 posto djevojaka.

Ipak, mlade osobe uvjerene su da imaju dovoljno znanja o spolnom i reproduktivnom zdravlju jer njihova samoprocjena govori o tome kako svoje znanje uglavnom proglašavaju vrlo dobrim i odličnim.

Međutim, nakon što su ispunili testove u sklopu projekta utvrđeno je da niti jedan, od 2337učenika, nije imao sve točne odgovore. Rezultati su pokazali stvarno stanje u znanju naših srednjoškolaca po kojima najveći broj mladića i djevojaka ima dovoljno znanje o spolnom i reproduktivnom zdravlju. Kod mladića, kojih je u samoprocjeni 39 posto iskazalo da ima vrlo dobro znanje, u stvarnosti je ispalo da tek 6,7 posto njih ima vrlo dobro znanje dok ih čak gotovo 30 posto ima nedovoljno znanje.

Tako srednjoškolci najviše znanja imaju o kontracepcijskim metodama, građi i fiziologiji, te spolno prenosivim infekcijama.

Zanimljivo je kako se i više od 50 posto djevojaka i oko 40 posto mladića cijepilo protiv HPV infekcije cjepivom koje je u Hrvatskoj u Programu cijepljenja.

Upravo rezultati ovakvih istraživanja ponukali su nas da se upustimo u projekt Zdravi razgovori kojim želimo na mladima prihvatljiv način pružiti informacije o onome što ih zanima, a što se boje ili srame pitati, a odgovore smo potražili od liječnika koji se bave ovim tematikama.

Zato ćemo na web stranici Udruge za promicanje pozitivnih vrijednosti u društvu Dobre priče, www.dobre-price.hr  o temama iz spolnog odgoja i spolnog zdravlja razgovarat s liječnicama koje će odgovarati na pitanja koja zanimaju mlade i koje se oni i boje postaviti. Osim toga, odgovore ćemo potražiti i na ona pitanja koja nam budete slali putem naših društvenim mreža, a svi odgovori na pitanja moći će se pronaći i na Instargram profilu udruge Dobre priče kao i na Tik Tok kanalu Dobrih priča.

 

Koraljka Djetelić / Jasmina Jovev

Članak je napisan uz financijsku potporu Agencije za elektroničke medije iz Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija za 2024. godinu.