Kako izgleda ginekološki pregled kod djevojčica koje nisu imale spolne odnose?
Ginekološki pregled može biti stresno i zbunjujuće iskustvo za mnoge djevojčice i mlade žene, osobito za one koje još nisu imale spolne odnose. Strah od nepoznatog, stid i nelagoda često su prisutni kod djevojaka koje se prvi put susreću s ovom vrstom pregleda. Međutim, važno je znati da je ginekološki pregled ključan za održavanje ženskog zdravlja te da ne mora biti neugodno iskustvo ako se dobro pripremi i razumije proces.
Kako izgleda ginekološki pregled kod djevojčica koje nisu imale spolne odnose, kako se pripremiti za pregled, zašto je on važan i kada ga obaviti razgovaramo s ginekologinjom dr. Željkom Josić.
Kada je potrebno obaviti prvi ginekološki pregled?
Preporučuje se da djevojčice i mlade žene obave prvi ginekološki pregled oko 13. ili 15. godine, čak i ako nisu imale spolne odnose. U ovom razdoblju, mnoge djevojke prolaze kroz pubertet, a s njim dolazi i niz promjena u tijelu, uključujući menstruaciju, razvoj grudi i promjene u vaginalnom iscjetku. Ginekolozi savjetuju da se prvi pregled obavi kada djevojčica počne redovito dobivati menstruaciju ili ako ima bilo kakve poteškoće poput bolnih ili neredovitih menstruacija, neobičnog iscjetka, svrbeža ili bolova u području zdjelice.
Djevojke se ne trebaju bojati ovog prvog pregleda jer kod djevojaka koje nisu spolno aktivne ne uključuje sve dijelove standardnog pregleda, kao što su primjerice bris cerviksa (Papa test), koji je obično rezerviran za žene koje su spolno aktivne. Umjesto toga, fokus je na razgovoru, osnovnom pregledu i savjetovanju o menstrualnom ciklusu, higijeni i zdravlju reproduktivnih organa.
Kako se djevojke mogu pripremiti na prvi ginekološki pregled?
Djevojke prvo trebaju izabrati ginekologa u kojeg imaju povjerenja jer za ovu vrstu pregleda je važno da se osjećaju sigurno i ugodno. Neke se djevojke osjećaju ugodnije s ženskim liječnikom, neke pak s muškim, ali bitno je da pri odabiru liječnika osjećaju sigurnost.
Kao i kod odlaska drugim liječnicima bitna je osobna higijena, te preporučam da se djevojka opere, ali da izbjegava upotrebu jakih sapuna ili parfema jer oni mogu iritirati osjetljivo područje i promijeniti prirodni PH vagine što onda utječe pak na rezultate pregleda.
Vjerujem da djevojke imaju puno pitanja koje bi nam voljele postaviti, ali da ih ipak tijekom pregleda preuzme nelagoda, pa predlažem da si prije pregleda zapišu pitanja koje bi nam voljele postaviti vezano uz njihovo zdravlje, uz menstrualni ciklus, kontracepciju, spolno prenosive bolesti kako bi dobile kvalitetne informacije.
Moje višegodišnje iskustvo je da djevojke osjećaju sram i nelagodu prilikom pregleda, ali ne trebaju strahovati od nas. Mi smo profesionalci koji su navikli na ovakve preglede i najvažniji nam je cilj njihovo zdravlje.
Kako izgleda prvi ginekološki pregled?
Kad nam mlada djevojka dođe na prvi pregled prvo s njom obavimo razgovore i tada želimo od pacijentice doznati nama važne informacije općenito o njihovom zdravlju, njihovom menstrualnom ciklusu ili nam djevojke same kažu ukoliko imaju problem zbog kojeg su došle.
Na primjer postavljat ćemo pitanja kao što su kada su dobile prvu menstruaciju, o duljini ciklusa,
simptomima poput bolova ili neredovitih krvarenja te o osobnoj ili obiteljskoj povijesti bolesti.
Liječnik će vas možda pitati pitanja o početku menstruacije, duljini ciklusa,
Ako djevojka nije imala spolne odnose ginekološki pregled prilagodit ćemo tome jer svjesni smo važnosti očuvanja himena pa se klasični pregled s upotrebom spekuluma (metalni ili plastični instrument koji omogućava pregled unutrašnjosti vagine) neće provoditi ili će se provoditi na vrlo nježan način, ukoliko je potrebno zbog medicinskih razloga.
Možete li nam opisati tijek pregleda?
Prvo pregledamo stanje vanjskih spolnih organa kako bi provjerili postoje li znakovi iritacije, crvenila, infekcija ili drugih abnormalnosti. Ovaj dio pregleda nije bolan i traje vrlo kratko.
Ako je potrebno umjesto unutarnjeg pregleda možemo obaviti ultrazvučni pregled, tzv. abdominalni ultrazvuk, koji se obavlja tako da se nanese gel na donji dio trbuha, a zatim se preko kože prelazi sondom koja nama prikazuje sliku unutrašnjih organa na ekranu. Na ovaj način mi također imamo jasnu sliku jajnika, maternice i ostalih reproduktivnih organa.
Nakon što pacijenticu pregledamo ponovno ćemo s njom razgovarati o njenom zdravstvenom stanju, te odgovoriti na njena pitanja.
Što ginekolozi savjetuju djevojkama koje nisu spolno aktivne?
Ginekolozi često naglašavaju važnost edukacije o vlastitom tijelu i zdravlju. Iako djevojke koje nisu imale spolne odnose ne trebaju provoditi neke dijagnostičke postupke poput Papa testa, važno je razviti naviku redovitih pregleda i konzultacija s ginekologom kako bi se osiguralo optimalno zdravlje reproduktivnog sustava. Liječnici savjetuju sljedeće:
Djevojkama savjetujemo da prate svoj menstrualni ciklus, odnosno savjetujemo im da vode kalendare svojih ciklusa, kada počinju i koliko traju, jer je nama liječnicima to bitan pokazatelj.
Savjetujemo ih kako da održavaju pravilnu intimnu higijenu, a posebno upozoravamo na onaj dio da nije bitno koristiti jake parfeme i vaginalne tuševe jer oni remete ravnotežu bakterija u vagini.
Uvijek ih pitamo i žele li razgovarati o kontracepciji jer smatram da je bitno s djevojkama o kontracepciji razgovarati prije nego li stupe u spolne odnose, te im savjetujemo i da se educiraju o spolno prenosivim bolestima jer su im to informacije bitne kada stupe u spolne odnose.
Uvijek djevojkama naglasimo da nam se ne ustručavaju postavljati pitanja, bez obzira koliko im bilo neugodno, jer važno je da imaju kvalitetne i točne informacije vezane uz svoje zdravlje.
Koraljka Djetelić/Jasmina Jovev
Članak je napisan uz financijsku potporu Agencije za elektroničke medije iz Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija za 2024. godinu.