Zdravi razgovori

Kad počinje pubertet?

Pubertet je ključna faza ljudskog razvoja koja označava prijelaz iz djetinjstva u odraslu dob. To je razdoblje tijekom kojeg tijelo prolazi kroz niz fizičkih, emocionalnih i psiholoških promjena, pripremajući osobu za reprodukciju. Početak puberteta varira od osobe do osobe, a jedan od najznačajnijih aspekata puberteta su razlike u njegovom početku i tijeku kod djevojčica i dječaka. Iako se pubertet može razlikovati po vremenu i trajanju, univerzalno je iskustvo koje svaka osoba prolazi u određenom trenutku svog razvoja. O tome kad počinje pubertet razgovaramo s ginekologinjom dr. Željkom Josić iz bolnice Dr. Ivo Pedišić Sisak.

Kada počinje pubertet?

Početak puberteta uglavnom ovisi o genetskim, hormonalnim i okolišnim čimbenicima. Kod djevojčica, pubertet obično počinje ranije nego kod dječaka. Prosječna dob za početak puberteta kod djevojčica je između 8 i 13 godina, dok kod dječaka pubertet obično počinje u dobi od 9 do 14 godina – objašnjava dr. Željka Josić.

Dodaje kako na početak puberteta utječu brojni čimbenici. Naime, genetika igra ključnu ulogu, pa ako su roditelji rano ili kasno ušli u pubertet, vjerojatno će isto biti i s njihovom djecom. Uz genetiku, čimbenici poput prehrane, zdravlja i socioekonomskih uvjeta također mogu utjecati na početak puberteta. Djeca koja su dobro uhranjena i žive u povoljnim uvjetima sklona su ranijem početku puberteta nego djeca koja žive u nepovoljnim uvjetima.

Koje su razlike u početku puberteta kod djevojčica i dječaka?

Iako i djevojčice i dječaci prolaze kroz pubertet, postoji nekoliko ključnih razlika u vremenu početka i vrsti promjena koje se događaju. Kod djevojčica pubertet često počinje ranije nego kod dječaka, u prosjeku između 8. i 13. godine. Prvi znak puberteta kod većine djevojčica je rast dojki, što se naziva telarha. Ovaj proces može započeti sporim rastom dojki, koji zatim ubrzava s vremenom. Ubrzo nakon toga, dolazi do pojačanog rasta dlačica na pubičnom području i ispod pazuha. Jedan od ključnih događaja u pubertetu djevojčica je pojava prve menstruacije, poznata kao menarha, koja se obično javlja oko dvije godine nakon početka razvoja dojki. Prosječna dob za menarhu je između 12 i 13 godina, iako može varirati. Nakon pojave menstruacije, djevojčice obično prolaze kroz ubrzani rast, poznat kao pubertetski rastni skok, koji se obično završava unutar nekoliko godina nakon menarhe – dodaje dr. Josić.

Tijekom puberteta kod djevojčica također dolazi do promjena u tijelu, uključujući širenje bokova i razvoj masnog tkiva na različitim dijelovima tijela, osobito na bedrima, stražnjici i trbuhu. Ove promjene su pod utjecajem hormona estrogena, koji je ključan za ženski pubertet i reproduktivni razvoj. Kod dječaka, pubertet obično počinje nešto kasnije nego kod djevojčica, u prosjeku između 9. i 14. godine. Prvi znak puberteta kod dječaka je povećanje testisa, što se naziva gonadarha. Ovaj znak često prolazi nezapaženo, ali ubrzo nakon toga dolazi do povećanja penisa i rasta dlačica na pubičnom području, kao i ispod pazuha i na licu -pojašnjava dr. Josić. Jedna od najuočljivijih promjena kod dječaka tijekom puberteta je mutacija glasa koja je rezultat rasta grkljana i zadebljanja glasnica pod utjecajem testosterona. Glas dječaka postaje dublji, a često će prolaziti kroz razdoblje “pucketanja” ili nestabilnosti glasa dok se glasnice prilagođavaju.Dječaci također doživljavaju pubertetski rastni skok, ali on obično počinje kasnije nego kod djevojčica i traje dulje. Dječaci u pubertetu rastu u visinu, a njihova mišićna masa se povećava pod utjecajem testosterona. Ove fizičke promjene omogućuju razvoj karakteristika poput šireg prsnog koša, jačih ramena i povećane snage.

Što obilježava pubertet?

Tijekom puberteta, glavni pokretač fizičkih promjena je povećanje razine spolnih hormona. Kod djevojčica, estrogen je glavni hormon, dok je kod dječaka to testosteron. Kod djevojčica glavni hormon estrogen pokreće razvoj reproduktivnog sustava, uključujući rast jajnika, maternice i vagine. Estrogen također potiče rast dojki i zadebljanje endometrija (unutarnje sluznice maternice), što omogućava menstrualni ciklus. Osim estrogena, hormoni poput progesterona također igraju ulogu u regulaciji menstrualnog ciklusa i pripremi tijela za moguću trudnoću. Rast dlačica na tijelu kod djevojčica potiče se hormonima koje izlučuju nadbubrežne žlijezde, poznati kao androgeni, iako su razine androgena kod djevojčica niže nego kod dječaka. Kod dječaka, testosteron igra ključnu ulogu u poticanju razvoja reproduktivnih organa, uključujući rast testisa i penisa. Testosteron također potiče rast mišićne mase, povećanje snage i razvoj sekundarnih spolnih karakteristika, kao što su rast dlačica na licu i tijelu te produbljivanje glasa. Osim testosterona, hormon zvan luteinizirajući hormon (LH) potiče testise na proizvodnju spermija, čime dječaci postaju reproduktivno sposobni.

Koraljka Djetelić/Jasmina Jovev

Članak je napisan uz financijsku potporu Agencije za elektroničke medije iz Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija za 2024. godinu.