Zdravi razgovori

Je li normalno da jedan testis visi niže od drugog?

Većina muškaraca u nekom trenutku primijeti da jedan testis visi niže od drugog. Ova pojava može izazvati znatiželju ili zabrinutost, posebno među mlađim muškarcima koji se tek upoznaju sa svojim tijelom. Ipak, ovo je potpuno normalna i vrlo česta pojava kod muškaraca svih dobnih skupina. Asimetrija testisa je prirodni dio muške anatomije i nema nikakvog razloga za zabrinutost u većini slučajeva. U ovom ćemo tekstu objasniti zašto jedan testis visi niže od drugog, kakva je funkcija testisa, što je normalno, a kada je potrebno potražiti liječnički savjet.

O ovom pitanju koje mladi često postavljaju anonimno na društvenim mrežama razgovaramo s dr. Sanda Žižak Galijan.

Što su to testisi?

Testisi su važan dio muškog reproduktivnog sustava. Smješteni su unutar skrotuma, opuštene vrećice kože ispod penisa. Glavna funkcija testisa je proizvodnja spermija i muškog hormona testosterona. Svaki testis povezan je s tijelom putem sjemenovoda koji transportira spermu iz testisa prema mokraćnoj cijevi tijekom ejakulacije. Testisi također sadrže mrežu krvnih žila, živaca i drugih struktura koje su ključne za njihovu funkciju.

Testisi moraju biti smješteni izvan tijela jer je za proizvodnju spermija potrebna temperatura koja je nešto niža od unutarnje tjelesne temperature. Skrotum se prilagođava temperaturnim promjenama: kada je hladno, mišići skrotuma se kontrahiraju kako bi približili testise tijelu i održali toplinu, dok se pri višim temperaturama opuštaju kako bi omogućili testisima da se spuste dalje od tijela i ostanu hladni.

Zašto jedan testis visi niže od drugog?

Postoji nekoliko razloga zašto jedan testis može biti niže smješten od drugog. Ovo je normalna pojava kod većine muškaraca i ima nekoliko objašnjenja.

Naime, ljudsko tijelo nije potpuno simetrično. To vrijedi i za testise. Kod većine muškaraca, lijevi testis obično visi malo niže od desnog. To je prirodni rezultat razvoja tijela i nema nikakve funkcionalne ili zdravstvene implikacije.

Asimetrično pozicioniranje testisa ima funkcionalnu ulogu u smanjenju rizika od trenja i udaraca tijekom kretanja. Kada bi testisi bili potpuno poravnati, povećao bi se rizik od ozljeda tijekom hodanja, trčanja ili drugih fizičkih aktivnosti.

Razlike je i u strukturi krvnih žila i sjemenovoda. Naime, testisi su povezani s različitim strukturama, uključujući krvne žile i sjemenovod. Ti se elementi također mogu razlikovati u duljini s obje strane tijela, što može dovesti do toga da jedan testis visi niže od drugog.

Ponekad pak mišići, tzv. kremasterični mišić koji kontrolira podizanje ili spuštanje testisa, na jednoj strani mogu biti nešto aktivniji ili manje zategnuti, što rezultira time da jedan testis visi niže.

Što je normalno, da su testisi jednaki ili različiti??

Kao što smo već spomenuli, kod većine muškaraca lijevi testis obično visi niže od desnog. Međutim, kod nekih muškaraca situacija može biti obrnuta, desni testis može biti niže smješten. Ova asimetrija obično nije izražena i ne predstavlja nikakav medicinski problem. Razlika u visini može varirati ovisno o temperaturi, razini aktivnosti i drugim čimbenicima, ali je u osnovi stalna pojava tijekom života.

Bitno je da mladići shvate da asimetrija sama po sebi ne ukazuje na nikakvu bolest. Međutim, postoje situacije u kojima promjene u položaju ili veličini testisa mogu ukazivati na zdravstveni problem.

Koraljka Djetelić / Jasmina Jovev

Članak je napisan uz financijsku potporu Agencije za elektroničke medije iz Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija za 2024. godinu.