Zdravi razgovori

Gelovi kao kontracepcijsko sredstvo

Kontracepcijski gelovi, poznati i kao spermicidni gelovi, su proizvodi koji se koriste kao metoda za sprječavanje trudnoće. Sadrže kemikalije koje djeluju na način da deaktiviraju ili uništavaju spermije prije nego što mogu oploditi jajnu stanicu. Najčešći aktivni sastojak u ovim gelovima je nonoksinol-9 (N-9), spoj koji kemijski razgrađuje stanične membrane spermija, čime se smanjuje njihova mobilnost i sposobnost da dođu do jajne stanice. O tome kako djeluju razgovarali smo s ginekologinjom dr. Sandom Žižak Galijan.

Kako djeluju kontracepcijski gelovi?

Glavni mehanizam djelovanja kontracepcijskih gelova temelji se na njihovoj sposobnosti da imobiliziraju i deaktiviraju spermije čime se sprječava njihov prolaz kroz cerviks do maternice. Kada se gel nanese u vaginu stvara privremenu kemijsku barijeru koja onemogućava spermijima da prežive dovoljno dugo da dosegnu jajnu stanicu. Učinak spermicida traje otprilike jedan sat nakon primjene, a potrebno je nanijeti novu dozu za svaki sljedeći spolni odnos.

Gelovi se često koriste u kombinaciji s drugim metodama, poput dijafragmi ili cervikalnih kapa, što dodatno povećava njihovu učinkovitost. U ovim kombinacijama spermicid djeluje kao dodatni sloj zaštite smanjujući rizik od trudnoće time što pomaže uništiti sve spermije koji bi mogli proći fizičku barijeru.

 Kako se koriste kontracepcijski gelovi?

Primjena kontracepcijskih gelova je jednostavna, no zahtijeva pravilnu upotrebu kako bi bila učinkovita. Gel se nanosi pomoću aplikatora, koji dolazi uz proizvod, duboko u vaginu i to obično neposredno prije spolnog odnosa. Preporučuje se da se gel nanese barem 10-15 minuta prije seksualne aktivnosti kako bi imao dovoljno vremena za pravilno raspoređivanje i aktivaciju.

Za svaki spolni odnos potrebno je koristiti novu dozu spermicidnog gela jer prethodno naneseni gel gubi svoju učinkovitost nakon otprilike jednog sata. Ako je prošlo više od sat vremena između nanošenja gela i spolnog odnosa preporučuje se ponovno nanošenje kako bi se osigurala dovoljna zaštita. Uz to, važno je ne ispirati vaginu nakon spolnog odnosa barem šest sati kako bi spermicid imao dovoljno vremena da uništi sve prisutne spermije.

Kakva je učinkovitost kontracepcijskih gelova?

Učinkovitost kontracepcijskih gelova varira i ovisi o tome kako se koriste. Kada se koriste samostalno stopa neuspjeha može biti prilično visoka što znači da je mogućnost trudnoće veća nego kod drugih metoda. Kod tipične upotrebe, stopa neuspjeha spermicidnih gelova može iznositi i do 28 posto što znači da bi od 100 žena koje koriste samo spermicidne gelove tijekom godine dana njih 28 moglo ostati trudne.

Zbog toga se često preporučuje korištenje spermicida u kombinaciji s drugim kontracepcijskim sredstvima poput kondoma. Kombinacija ove dvije metode značajno povećava učinkovitost i pruža dodatni sloj zaštite. Kondom pruža fizičku barijeru koja sprječava ulazak spermija u vaginu, dok gel dodatno uništava preostale spermije.

Koje su prednosti kontracepcijskih gelova?

Jedna od glavnih prednosti kontracepcijskih gelova je što su dostupni bez recepta i relativno su jednostavni za korištenje. Osim toga, ne sadrže hormone što ih čini prikladnima za žene koje ne mogu ili ne žele koristiti hormonsku kontracepciju. To ih čini dobrim izborom za one koji traže privremenu kontracepciju ili žele kontrolirati svoju zaštitu bez dugoročnih učinaka na organizam.

A koji su nedostaci?

Najveća mana spermicidnih gelova je njihova niža učinkovitost u usporedbi s drugim metodama, poput oralnih kontracepcijskih pilula ili intrauterinih uložaka (spirale). Također, česta upotreba spermicida može iritirati vaginalnu sluznicu povećavajući rizik od infekcija ili spolno prenosivih bolesti. Zbog toga se spermicidi ne preporučavamo kao jedinu zaštitu protiv spolno prenosivih bolesti već se savjetuje njihovo kombiniranje s kondomima.

Prema vašim saznanjima koriste li se kontracepcijski gelovi u Hrvatskoj?

U Hrvatskoj su kontracepcijski gelovi dostupni u ljekarnama bez recepta, ali nisu među najčešće korištenim metodama kontracepcije. Većina korisnika preferira kondome ili hormonske metode zbog njihove više razine zaštite i jednostavnije primjene. Ipak, kontracepcijski gelovi mogu biti korisni za žene koje traže nehormonsku metodu kontrole rađanja ili žele dodatni sloj zaštite prilikom upotrebe kondoma.

Važno je da žene koje se odluče na ovu vrstu kontracepcije imaju dovoljno informacija o tome kako se koriste, te koje su prednosti i koji su nedostaci u korištenju jer njihova uporaba zahtijeva disciplinu i točno pridržavanje uputa kako bi se postigla maksimalna učinkovitost.

Koraljka Djetelić/Jasmina Jovev

Članak je napisan uz financijsku potporu Agencije za elektroničke medije iz Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija za 2024. godinu.