Zvonjava na vrata odjela bolničkih ginekologija u sitne noćne sate desetljećima je medicinskim sestrama i dežurnim liječnicima bila normalna stvar, a posljednjih godina ovo nije strano niti zaposlenicima u dežurnim ljekarnama. Naime, riječ je o traženju tzv. „pilule za dan poslije“, odnosno hitne kontracepcije nakon nezaštićenog spolnog odnosa. Panična potraga za ovom pilulom nije strana ni našoj ginekologinji dr. Sandi Žižak Galijan iz petrinjskog Doma zdravlja i bolnice Dr. Ivo Pedišić.
Što je to hitna kontracepcija?
Hitna kontracepcija uključuje metode koje se koriste za sprječavanje trudnoće nakon nezaštićenog spolnog odnosa, a kod nas u Hrvatskoj dostupne su dvije glavne vrste hitne kontracepcije od kojih je jedna učinkovita ukoliko se uzme unutar 72 sata nakon nezaštićenog odnosa, dok druga vrsta može biti učinkova i do 120 sati nakon nezaštićenog spolnog odnosa. S obzirom da učinkovitost ovih pilula ovisi o vremenu uzimanja nakon nezaštićenog spolnog odnosa preporučuje se ovu pilulu koristiti u što kraćem vremenskom roku od spolnog odnosa i upravo ej to razlog zašto djevojke panično već tijekom noći traže po ljekarnama ove pilule.
Koji su razlozi za korištenje hitne kontracepcije?
Kada nam dođu osobe koje traže pilule za dan poslije kao razloge zašto im je potrebna najčešće navode neplanirane situacije koje su se dogodile poput pucanja kondoma ili zaboravljanja redovite kontracepcijske pilule. Prema savjetima stručnjaka, primjena hitne kontracepcije nužna je neovisno o fazi menstruacijskog ciklusa. Ultrazvučna dijagnostika može precizno odrediti fazu ciklusa i procijeniti rizik od trudnoće, no u većini slučajeva teško je precizno predvidjeti plodne dane, osobito kod žena s neredovitim ciklusima.
Postoje li nuspojave korištenja hitne kontracepcije?
Kao i kod ostalih terapija i korištenje hitne kontracepcije može imati nuspojave. Neke od njih su mučnina, povraćanje, glavobolje, bolove u prsima ili promjene u menstrualnom ciklusu. Menstrualno krvarenje može biti obilnije, a ponekad može biti i odgođeno ili oslabljeno. Ukoliko dođe do povraćanja unutar dva sata nakon uzimanja pilule, preporučuje se ponovna primjena. Iznimno je važno da djevojke i žene koje koriste ovu vrstu hitne kontracepcije znaju koje nuspojave mogu očekivati premda su nuspojave uglavnom prolazne.
Je li korištenje ovakve vrste kontracepcije bezazleno?
Kolege su radile istraživanja na ovu temu pa tako prema dr. Lepušiću korištenje hitne kontracepcije može imati značajan utjecaj na mentalno zdravlje mladih. Naime, mladi su često neinformirani o pravilnoj upotrebi hitne kontracepcije i potencijalnim nuspojavama. Ova neinformiranost može dovesti do osjećaja tjeskobe i stresa, osobito ako se hitna kontracepcija koristi kao zamjena za redovite metode zaštite. Podaci nam pokazuju i kako se sve više mladih suočava s problemima mentalnog zdravlja, uključujući anksioznost i depresiju, a upravo neplanirane trudnoće ili strah od njih može biti povezano s nekim od ovih poremećaja. Naime, kada mladi koriste hitnu kontracepciju bez adekvatnog znanja o njenoj funkciji i učinkovitosti, to može dodatno povećati njihov stres i anksioznost. Zato uvijek ponovno naglašavam kako smo mi ginekolizi u primarnim ambulantama uvijek dostupni i voljni odgovoriti na sva pitanja mladih jer uvijek je bolje preventivno djelovati nego sanirati nastalu štetu.
Koliko mladi koriste hitnu kontracepciju?
Prema nekim istraživanjima ovu vrstu kontracepcije koristilo je oko 12 posto mladih, jer je već 10-tak godina dostupna bez recepta, što je znatno manje nego u ostalim europskim zemljama. Ipak, hitna kontracepcija nikako ne smije postati alat koji će se koristiti umjesto drugih kontracepcijskih sredstava kao oblika zaštite bez obzira što je u Hrvatskoj ona dostupna. Prije svega apeliram na mlade da se nama liječnicima obrate ukoliko imaju pitanja vezana za bilo koju vrstu zaštite, a posebice da je ne primjenjuju prije nego li se znaju kako se pravilno primjenjuje i koje su potencijalne nuspojave. Svjesna sam da kod nas nije razvijena tradicija zdravstvenog odgoja i upravo zato molim roditelje da se aktivnije uključe i svoju djecu na vrijeme informiraju o ovakvim situacijama.
Koraljka Djetelić/Jasmina Jovev
Članak je napisan uz financijsku potporu Agencije za elektroničke medije iz Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija za 2024. godinu.