Što učiniti ako se partner promijenio nakon početka veze?
U vezi je najvažnija komunikacija i to stalno naglašavam. Na žalost ne možemo kontrolirati nikoga osim sebe.Ljudi se zaista mijenjaju nakon nekog vremena zato što im postane ugodno i pokazuju sve svoje strane. Sada je samo pitanje u koje se smislu promijenio/promijenila. Ukoliko dolazi do prepirki, ali se te prepirke razriješe, to je isto normalno. Govorim ovdje o prepirkama, ne svađama. Što smo duže s osobom to nam ona pokazuje svoje vrline i mane jer se opušta sve više i više. Mi odlučujemo hoćemo li te mane prihvatiti ili ne. Ako se partner promijenio u lošem smislu, treba porazgovarati o tome je li se nešto dogodilo ili se partner samo opustio i osjeća se ugodnije s tobom. Ako se promijenio u smislu da se udaljava od tebe, svakako odmah porazgovarati u čemu je problem. Ako ne želi razgovarati razmisli o potencijalnoj budućnost s njim. Treba zapamtiti da je ključ svega biti otvoren i iskren i iskreno razgovarati. Često dolazimo u konflikt s osobama jer nešto pretpostavljamo i zato je bitno razgovarati kako bi saznali što se događa i razriješili situaciju. Činjenica je da muški i ženski mozak ne djeluju jednako, a isto je tako činjenica da ne možemo čitati jedni drugima misli. Kroz vezu učimo kako voljeti drugu osobu, a za učenje je potrebna komunikacija i stalan razgovor kada nam nešto zasmeta, kada nas nešto povrijedi, kada se nešto loše dogodi. No, ne treba odmah upirati prstom i vikati. Potreban je iskren razgovor između partnera. Niti jedna veza nije savršena, ne postoje veze iz filmova, bajki, knjiga, serija. Za vezu je potreban trud i međusobno poštovanje između partnera i kada je teško i kada je sve divno i krasno. Ukoliko jedan od partnera nije spreman za taj trud, razgovor i razumijevanje, treba razmisliti o budućnosti te veze. Možda je trenutak kad treba racionalno razmisliti je li ta osoba uistinu za tebe. Osobu ne možeš promijeniti ako se ona ne želi promijeniti, a u tom slučaju, pitanje je želiš li ostati s takvom osobom.
Je li normalno da se osjećam nesigurno zbog svog izgleda u vezi i jer znam da nisam stalno kao djevojke koje moj dečko gleda na društvenim mrežama?
Naravno da je normalno osjećati se nesigurno. Svi vidimo prikaze savršenih djevojaka i mladića na društvenim mrežama. Svi oni izgledaju kao top modeli, no ono što mi vidimo je samo njihova fotografija. U stvarnosti, nitko ne izgleda tako savršeno već do savršenog izgleda se dolazi zahvaljujući nizu filtera. I u redu je ponekad se osjećati nesigurno, ali prava žena ne izgleda kao one na društvenim mrežama. Svi imamo iste misli kako imamo strije, dlakave noge, premale grudi, prevelike grudi, predebela sam, premršava sam, imam prištiće na licu, itd itd. Ali sve je to normalno. Treba imati na umu da niti jedna žena s tih slika ne izgleda tako u stvarnosti, a to bi i momci trebali imati na umu. Društvene mreže nisu stvarnost i odrasli muškarci to shvaćaju, no na žalost mladići još uvijek nemaju tu širu sliku i kontekst.
Kako znati kada je vrijeme za sljedeći korak u vezi?
To se razlikuje od osobe do osobe. U trenutku kada se osjećaš spremnom, sigurnom i kada se osjećaš ugodno za idući korak, onda ga i napravi. I nemoj dati da te netko nagovori na nešto što ne želiš, pa čak i kada ti uvjetuje s nečim. Kada ti je ugodno i kada si spremna, to i napravi, a do tada ne. I zapamti, u svakom trenu možeš reći ne.
Kako se nositi s prekidom?
Svatko se sa prekidom nosi na drugačiji način, ali prema meni najbolji način da se osoba u potpunosti oporavi od prekida jest da si dopusti osjećati tužnom. U redu je plakati i tugovati, u redu je ostati doma i posložiti se u glavi opet. U tom se trenutku osoba osjeća kao da je kraj svijeta, ali nije. Samo je bitno dopustiti si osjećati te emocije, isplakati se i onda, kada više ne bude suza za plakanje, nastaviti dalje. Najbolje je zaokupiti se nečime, bilo to uzeti novi hobi, izaći s prijateljima, družiti se s obitelji ili slično. Samo treba imati na umu da kraj jedne veze označava otvaranje novih mogućnosti i novih, boljih odnosa s novom osobom. Iz svake veze treba naučiti za iduću, tako da je svako iskustvo i svaki prekid šansa da, kada se osoba oporavi, naiđe na drugu osobu s kojom će veza možda biti 10 puta bolja.
Koraljka Djetelić/Jasmina Jovev
Članak je napisan uz financijsku potporu Agencije za elektroničke medije iz Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija za 2024. godinu.