Zdravi razgovori

Kako prepoznati toksičnu vezu?

Bitno je imati na umu da se u toksičnoj vezi osoba više osjeća loše nego što se osjeća dobro. Ukoliko se osoba osjeća tužno, depresivno, ne može s partnerom normalno razgovarati, više je svađe nego leptirića u trbuhu, jedni su od znakova da je veza možda loša i da bi ju trebalo prekinuti. U ovim vezama, iz nekog mojeg iskustva, većinom se ne ulaže trud, ne komunicira se i partner/partnerica svoju „bolju polovicu“ više povrjeđuje nego što ju usrećuje. Čim se osoba u vezi osjeti nesretna i kao da je više loših stvari nego dobrih, i čim druga osoba to ne želi iskomunicirati, trebalo bi razmisliti o njenoj budućnosti.

Niti jedna veza nije bez loših trenutaka, svi imaju nesuglasice i znamo se posvađati, međutim pitanje je koji je razlog konflikta, koliko se često događa i koliko zapravo slušamo partnera/partnericu kada nam govori što ih je povrijedilo. Ukoliko je više negativnog nego pozitivnog i to se događa svaki dan bez razrješavanja konflikata ili ulaganja truda, ili zanemarivanja tuđih osjećaja, potrebno je preispitati zašto smo ustvari s tom osobom.

Što učiniti kada se osjećam zapostavljeno u vezi?

Opet ću ponoviti važna je komunikacija. Ukoliko se osoba osjeća zapostavljeno treba se obratiti partneru/partnerici i o tome razgovarati, objasniti zašto se tako osoba osjeća i vidjeti s partnerom/partnericom što poduzeti po tom pitanju. Ako je partneru/partnerici stalo do tebe, bit će spreman za komunikaciju, kompromis i poboljšanje situacije te će se potruditi da se tako više nikada ne osjećaš. Za neke navike treba vremena da se promjene, ali dok god je trud tu i dok god je vidljiv, to je najbitnije. A ukoliko partner/partnerica ne želi poslušati tvoju stranu i smatra da je to glupost i ne želi ni pričati o tome nego smatra da si je osoba umislila i ne želi postupiti na drugačiji način, vrijeme je za preispitivanje te veze. Ako nema truda i ako nema volje da se shvati tvoja strana priče, da se razumije zašto te možda povrijedio/povrijedila,  možda više nema ni smisla biti u vezi.

 Kako se nositi s ljubomorom prema partneru?

To je već malo teže pitanje te ovisi od situacije do situacije. Svaka situacija je drugačija, ali opet ću naglasiti da je samo potrebna komunikacija. Naglašavam, smirena komunikacija bez optuživanja ukoliko za to nije potrebno i ukoliko zaista namjerno nije napravljeno tako da budeš ljubomoran/ljubomorna. Zato opet, naglašavam, komunikacija, komunikacija, komunikacija. To što izraziš ljubomoru, na miran način, bez pretjeranog reagiranja ako nije potrebno, ne znači da ne vjeruješ partneru/partnerici, već samo znači da te nešto zasmetalo. U redu je da nas nešto zasmeta, pa svi smo različiti ljudi,  imamo različite osjećaje, nismo roboti. Netko mi je jednom rekao da je normalno je to što osjećaš i dopusti si osjećati, ali kako ćeš reagirati na taj osjećaj, to je tvoja odluka. S ljubomorom u stabilnoj i sretnoj vezi treba smireno i bez optuživanja kako bi razgovor mogao teći što je mirnije i kako bi se prodiskutirao taj osjećaj ili barem ono što izaziva taj osjećaj. Međutim, ako te namjerno radi ljubomornom/ljubomornim ili ne želi prestati s onime što ti smeta i nakon svih razgovora po meni to pokazuje da partneru nije pretjerano stalo do tebe.

 Što učiniti ako se moj partner ne slaže s mojim prijateljima?

Opet ističem kako je najbolje međusobno komunicirati i apeliram na mlade da je u svim međuljudskim odnosima, onim ljubavnim, prijateljskim, roditeljskim, najvažnija komunikacija.  Važno je s partnerom razgovarati i utvrditi zašto se ne slaže s mojim prijateljima i što je to što njega smeta kod mojih prijatelja. Možda je razlog u nekom nerazumijevanju i to će se razriješiti bez velikog konflikta. Uvijek je bitna komunikacija i uvijek je bitno pitati. Svi smo mi ljudi različiti, imamo različite osobnosti i način razmišljanja. Umjesto da reagiramo pretpostavljajući nešto, najbolje bi bilo pitati osobu što se događa te onda naći rješenje za to. Ukoliko partner/partnerica ne želi komunicirati bez obzira na sve ili im je komunikacija i razgovor nešto dosadno i ne vidi potrebu za time, unatoč tome što može vidjeti da tebi to stvara problem i muči te, nisam sigurna da je to partner za tebe.

Koraljka Djetelić/Jasmina Jovev

Članak je napisan uz financijsku potporu Agencije za elektroničke medije iz Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija za 2024. godinu.

Skip to content