Zdravi razgovori

Što je to rak vrata maternice?

Znanstveno je dokazano je su gotovo svi slučajevi raka vrata maternice uzrokovani dugotrajnom infekcijom humanim papiloma virusom (HPV). Po pojavnosti, u Hrvatskoj je rak vrata maternice treći najčešći rak žena u dobi od 30 do 49 godina, iza raka dojke i štitnjače, a s obzirom da u nekim slučajevima treba 10-tak godina da se razvije važno je o prevenciji naučiti mlade u što ranijoj mladosti.

O tome što je rak vrata maternice i koji su rizični čimbenici razgovaramo s dr. Željkom Josić, ginekologinjom bolnice Dr. Ivo Pedišić.

Što je to rak vrata maternice?

Vrat maternice izbočuje se u rodnicu odozgo s otvorom odnosno ušćem maternice (ili drugim riječima, vrat maternice se nalazi na vrhu rodnice), na koji se prema gore nastavlja tijelo maternice i jajovodi. Rak vrata maternice zloćudna je bolest koja se razvija u dijelu maternice koji se otvara u rodnicu. Nastaje kada se pojave nepopravljive promjene na stanicama koje oblažu vrat maternice te one počnu nekontrolirano rasti, u velikoj većini slučajeva zbog dugotrajne infekcije visokorizičnim tipovima humanog papiloma virusa (HPV). Rak vrata maternice u 99,7 posto slučajeva uzrokovan je kroničnom, neliječenom infekcijom humanim papiloma virusom (HPV).

Koji su rizični čimbenici?

Glavni rizični čimbenik i nužan preduvjet za razvoj predstadija raka i raka vrata maternice je dugotrajna infekcija visokorizičnim HPV-om. Dodatni rizični čimbenici koji su povezani s perzistentnom infekcijom HPV-om i doprinose razvoju zloćudne bolesti  su pušenje, dugotrajna uporaba oralne hormonalne kontracepcije, veliki broj poroda, te istovremeno prisutne i druge spolno prenosive infekcije kao što je genitalni herpes ili infekcija HIV-om, genetski čimbenici ili nasljedna sklonost raka vrata maternice u obitelji, nepravilna prehrana kao što je deficit određenih prehrambenih sastojaka.

Koji su simptomi raka vrata maternice?

Simptomi raka vrata maternice nespecifični su i rijetki te se ne pokazuju tijekom dužeg vremena. Predstadiji raka odnosno promjene na stanicama obično nemaju nikakve simptome. Uznapredovale stadije prate nepravilno krvarenje,  krvarenje između dva menstrualna ciklusa, krvarenje nakon spolnog odnosa, neuobičajen iscjedak ili pak  bolovi u donjem dijelu trbuha.

Kako se dijagnosticira rak vrata maternice?

Kao ginekologinja uvijek naglašavam kako je bitno ići na redovite ginekološke preglede, a važno je doći i ranije ukoliko se primijete simptomi poput onih vezanih za HPV i ovih gore navedenih. Dijagnostika za ovu vrstu oboljenja nije komplicirana i koristimo kombinaciju citoloških analiza, tzv. Papa test, rezultata testiranja infekcije HPV-om, te ostalih pregleda kojima analiziramo uzorke tkiva vrata maternice i tu utvrđujemo postoje li promjene koje bi mogle dovesti do raka.

Republika Hrvatska ima i Nacionalni program ranog otkrivanja raka vrata maternice kojim je određeno da se provodi probir, ovisno o godinama starosti žene, različitim primarnim testovima kao što je  Papa test, kombinacijom Papa testa i testiranja na HPV, te testiranja na HPV, koji se u slučaju pozitivnog nalaza dopunjuju daljnjim pretragama.

 Kako se liječi ova bolest?

Mi ginekolozi bili bi najsretniji kad do ovakvih bolesti ne bi niti dolazilo jer uistinu imamo velike preventivne mogućnosti. Ukoliko djevojke dolaze na redovite ginekološke preglede i obavljaju potrebne testove dijagnostički ćemo utvrditi promjene na vratu maternice koje bi mogle dovesti do nastanka raka vrata maternice. Ovisno o stupnju bolesti koriste se različiti opsezi operacij, a u nekim slučajevima kombinacije sa zračenjem i kemoterapijom.

Možemo li ga ikako prevenirati?

 Kao što sam već naglasila pozivam sve mlade na odgovorno spolono ponašanje, odnosno na korištenje zaštite. Također, djevojke pozivam da dolaze na redovite ginekološke preglede, te da nam se obrate kada god primijete neke promjene jer važno je da na vrijeme utvrdimo o čemu se radi jer tek onda možemo reagirati i odrediti terapije.

Koraljka Djetelić/Jasmina Jovev

Članak je napisan uz financijsku potporu Agencije za elektroničke medije iz Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija za 2024. godinu.