Zdravi razgovori

U suvremenom društvu, gdje su pritisci i očekivanja često visoki, mentalno zdravlje mladih postaje sve važnija tema. bez obzira što mnogi od njih ne žele priznati  mladi se suočavaju s izazovima koji uključuju nesigurnosti, strah od neuspjeha, osjećaj usamljenosti i preopterećenost obvezama. Koja su to pitanja vezana uz mentalno zdravlje, a muče mlade doznali smo u našoj fokus grupi pripreme projekta Zdravi razgovori, a odgovore smo potražili kod magistre sociologije Erike Bernić.

Kako mogu poboljšati svoje samopouzdanje?

To nije nešto što se dogodi preko noći i to je nešto zahtjeva naš rad na sebi. Potrebno je prestati misliti što drugi o nama misle i kako nas doživljavaju, misliti malo više o sebi, a malo manje o drugima. Ili onim putem „fake it till you make it“. Međutim, ja osobno smatram da taj put nije pravi. Ako osoba radi na sebi, pronađe svoj stil i prihvati sebe kakva jest, zanemarujući očekivanja drugih, mislim da će tada biti i više samopouzdana.  Svjesna sam da savjeti poput upoznaj sebe ili pronađi sebe zvuče kao klišeji, ali jednom kada upoznamo sami sebe i otresemo se očekivanja koja nam drugi nameću prestat ćemo i razmišljati što drugi o nama misle. Samopouzdanje se stječe kada se ne traži odobravanje drugih ljudi, nego kada se sami upoznamo i osjećamo dobro u svojoj koži bez obzira na to što drugi mislili o nama.

Što učiniti ako me prijatelji ne razumiju ili podržavaju?

Ne možemo jedni druge razumjeti u potpunosti i to je u redu. Bitno je da te barem pokušaju razumjeti i da te poslušaju što imaš reći. Ponekad nećemo razumjeti jedni druge, ali ćemo se saslušati i barem pokušati pogledati iz tuđe perspektive zašto se osoba primjerice tako osjeća. Ukoliko te prijatelji ne žele niti poslušati, ne razumiju te, ne podržavaju, odmah isključuju kada pokušaš objasniti, onda treba razmisliti o tome jesu li to uistinu pravi prijatelji. Naravno da će se dogoditi da vas prijatelji u nečem neće podržati, ako smatraju da to nešto nije za vas dobro, no upravo zato bi trebali objasniti zašto smatraju da to nije dobro za tebe i da te zato ne mogu podržati. No, u svemu je ključ komunikacija i ako nema komunikacije nema niti prijateljstva niti veze.

Kako mogu razgovarati s nekim o svojim osjećajima?

Kada se osjećaš s nekim dovoljno ugodno i dovoljno mu vjeruješ razgovor o svojim osjećajima dolazi prirodno. Nekad razgovori o određenim osjećajima neće biti laki, ali  će biti potrebni. Ne postoji čarobna formula  kako to obaviti. Kada želiš nekome reći kako se osjećaš ili kada te netko na primjer povrijedi, na samo porazgovaraj s osobom s kojom se osjećaš ugodno i podijeli svoje osjećaje s njom. Možda bi trebala i razmisliti jesu li oni koji ne mogu cijeniti tvoje osjećaje ili ih barem pokušati razumjeti vrijedni biti u tvome životu.

Je li normalno osjećati strah od neuspjeha?

Naravno da je normalno osjećati strah od neuspjeha i vjerojatno ga svi osjećamo.  To je validna i normalna emocija osobito kada si u školi ili na faksu i biraš što želiš raditi dalje, što želiš upisati i čime se baviti. I neću lagati, možda doživiš neuspjehe, ali bitno je da ne odustaneš. Svaki neuspjeh, svaka stvar koja ti se dogodi je prilika za rast i sazrijevanje, a možda neki neuspjeh otvara novu i još bolju priliku.

Što učiniti kada se osjećam preopterećeno obvezama?

Uzmi si trenutak i vidi što je to trenutno prioritet. Ono što se može ostaviti za kasnije, ostavi za kasnije, a sada napravi ono što ne može čekati. Zato je moj savjet da si uzmeš trenutak, sastaviš listu što sve trebaš napraviti i koje su ti obveze i vidiš što ti je prioritetno, a što ne. Ono što ne zahtjeva da se riješi odmah ostavi za kasnije, ali učini to čim budeš imao slobodnog vremena, a ne ponovno ostaviti da ti se ponovno nakupe obveze i opet budeš u stisci s vremenom.

Kako se nositi s osjećajem usamljenosti?

Potrebno je naučiti uživati u vremenu koje imate sami sa sobom. Pronađite hobije i aktivnosti s kojima bi se mogli zaokupiti, izađite van, upoznajte nove ljude. Važno je pronaći sebe i uživati u svojem vlastitom društvu.

Je li u redu tražiti pomoć od roditelja ili učitelja?

Naravno da je normalno tražiti pomoć od osoba u koje imaš povjerenja, a najčešće su to roditelji ili učitelji. Nikada se nemojte bojati zatražiti pomoć jer neki problem koji se vama čini velik možda u stvarnosti nije takav i kad ga se pogleda iz drugog kuta rješenje se i samo nametne.  I ne zaboravite da nije sramota zatražiti pomoć.

Kada je pravo vrijeme potražiti stručnu pomoć?

Po mojem mišljenju, kada sami sebi ne možemo pomoći i kada nam određene teškoće stvaraju prepreke u životu. Čak i kada ti treba da s nekim samo popričaš o nekim poteškoćama ili nekim temama, a da to nisu roditelji ili učitelji, važno je zatražiti stručnu pomoć i dobiti kvalitetne savjete.

Koraljka Djetelić/Jasmina Jovev

Članak je napisan uz financijsku potporu Agencije za elektroničke medije iz Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija za 2024. godinu.

Skip to content