Što su hormoni i kako utječu na moje tijelo tijekom puberteta?
Hormoni su kemijski glasnici koji igraju ključnu ulogu u regulaciji brojnih funkcija u tijelu. Oni se proizvode u različitim žlijezdama, a zatim se oslobađaju u krvotok, gdje putuju do različitih tkiva i organa kako bi prenijeli poruke koje utječu na tjelesne procese poput rasta, metabolizma, seksualne funkcije i raspoloženja.
O tome što se sve s hormonima događa tijekom puberteta, kakve sve oni promjene reguliraju i pokreću razgovaramo s ginekologinjom dr. Sandom Žižak Galijan.
Što su ustvari hormoni?
Hormoni su kemijske tvari koje proizvode endokrine žlijezde u tijelu. Najvažnije žlijezde koje proizvode hormone su hipofiza, štitnjača, nadbubrežna žlijezda, te testisi i jajnici. Hipofiza kontrolira rad mnogih drugih žlijezda, nalazi se u mozgu i regulira rast, pubertet i reprodukciju.
Štitnjača proizvodi hormone koji reguliraju metabolizam, odnosno brzinu kojom tijelo koristi energiju. Nadbubrežne žlijezde smještene su iznad bubrega i proizvode hormone stresa (poput kortizola) i sudjeluju u regulaciji spolnih hormona. Testisi kod dječaka i jajnici kod djevojčica su žlijezde koje proizvode spolne hormone, testosteron kod dječaka i estrogen kod djevojčica, i ključni su za razvoj spolnih karakteristika tijekom puberteta.
Kako hormoni utječu na tijelo tijekom puberteta?
Pubertet je razdoblje u kojem se tijelo transformira iz djetinjstva u zrelo tijelo sposobno za reprodukciju. Hormoni su odgovorni za sve fizičke, emocionalne i psihološke promjene koje se događaju u ovoj fazi života. Iako se pubertet može razlikovati među pojedincima, obično započinje između 8. i 14. godine kod djevojčica te između 9. i 15. godine kod dječaka.
Kako se razlikuje djelovanje hormona kod dječaka i djevojčica?
Pubertet kod djevojčica pokreće hipotalamus, područje u mozgu koje signalizira hipofizi da počne proizvoditi hormone koji stimuliraju jajnike. Najvažniji spolni hormoni kod djevojčica su estrogen i progesteron. Prvi znak puberteta kod većine djevojčica je rast dojki. Estrogen stimulira rast mliječnih žlijezda i tkiva dojki. Ovaj proces može trajati nekoliko godina i često započinje oko 8. do 13. godine.
Tijekom puberteta hormoni potiču rast tijela, osobito u visinu. Estrogen također uzrokuje širenje kukova i skladištenje masti u određenim dijelovima tijela, poput bedara i stražnjice, što doprinosi stvaranju oblika tijela karakterističnog za odrasle žene.
U nekom trenutku tijekom puberteta, djevojčice dobiju svoju prvu menstruaciju, a obično se to događa između 10. i 15. godine. Ciklus menstruacije reguliran je hormonima estrogenom i progesteronom koji pripremaju tijelo za potencijalnu trudnoću svaki mjesec.
Povećanje androgena, hormona koji proizvode nadbubrežne žlijezde, uzrokuje rast dlaka na stidnom području i ispod pazuha, a ovaj hormon također može uzrokovati pojavu akni i povećano znojenje.
Ono što pak najviše brine roditelje su emocionalne promjene, odnosno hormonske promjene tijekom puberteta koje mogu utjecati i na raspoloženje djevojčica. Povećane razine estrogena i progesterona mogu dovesti do promjena raspoloženja, pojačane osjetljivosti i anksioznosti, što može biti zbunjujuće i emocionalno izazovno razdoblje i za roditelje i za djevojke.
Pubertet kod dječaka također započinje kada hipotalamus signalizira hipofizi da počne proizvoditi hormone. Hipofiza tada stimulira testise da proizvode testosteron, glavni spolni hormon kod muškaraca.
Jedan od prvih znakova puberteta kod dječaka je povećanje testisa i penisa. Testisi počinju proizvoditi spermije, što znači da dječaci postaju reproduktivno zreli.
Testosteron potiče rast dlaka na licu, brkovi i brada, te ispod pazuha, na prsima, nogama i u stidnom području. Također može uzrokovati povećanje znojenja i razvoj specifičnog mirisa tijela.
Kako se grkljan povećava pod utjecajem testosterona glas dječaka postaje dublji. Ovaj proces obično započinje oko sredine puberteta i može trajati nekoliko godina dok se glas potpuno ne stabilizira.
Testosteron također potiče rast mišićne mase, što rezultira jačanjem mišića, kao i brži rast tijela u visinu. Širenje ramena i razvoj jače tjelesne građe također su posljedica djelovanja testosterona.
Tijekom puberteta dječaci počinju doživljavati spontane erekcije i ejakulacije što je normalan dio spolnog razvoja, a noćne emisije (mokri snovi) su uobičajene tijekom ovog razdoblja.
Kao i kod djevojčica, hormoni kod dječaka utječu na emocionalno stanje. Testosteron može izazvati promjene raspoloženja, povećanu agresivnost ili osjećaj zbunjenosti, ali česti su i osjećaji tjeskobe i nesigurnosti također su česti tijekom ovog razdoblja.
Koraljka Djetelić/Jasmina Jovev
Članak je napisan uz financijsku potporu Agencije za elektroničke medije iz Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija za 2024. godinu.