Prvi spolni odnos
Prvi spolni odnos nekim je ljudima iznimno važno iskustvo, dok neki tome ne pridaju važnost. Nema nekog univerzalnog pravila u kojoj životnoj dobi bi se spolni odnos trebao dogoditi, osim da se osoba treba osjećati dovoljno psihički, tjelesno i emocionalno spremna za to.
Može li se i kako pripremiti na prvi spolni odnos razgovaramo s dr. Željkom Josić, ginekologinjom bolnice Dr. Ivo Pedišić.
Rani spolni odnosi, prije petnaeste godine, mogu biti rizični za zdravlje jer je sluznica spolnih organa kod mladih, posebice djevojaka, osjetljivija je te lakše dolazi do infekcije.
Kad je osoba sprema za prvi spolni odnos?
Za spremnost za spolni odnos nije dovoljna samo odgovarajuća tjelesna zrelost i seksualni nagon. Osjećati se spremno i zrelo za spolni odnos podrazumijeva psihičku i emocionalnu zrelost kao i da ste dovoljno razmislili o tome, razmislili što za tu osobu znači postati seksualno aktivan, jesu li si dali priliku da razmisle kako se osjećaju u vezi toga, žele li to stvarno ili su pod pritiskom partnera ili vršnjaka. Također, važno je informirati se o mogućnostima zaštite od neplanirane trudnoće i spolno prenosivih infekcija. Kada to sve uzmete u obzir tek se onda odlučite želite li stvarno se postati seksualno aktivni, jeste li spremni i jeste li donijeli zrelu odluku.
Što mladi očekuju od prvog spolnog odnosa?
Kada dođete u odgovarajuću dob, posve je normalno željeti stupiti u spolne odnose i uživati u tome. Također, normalno je brinuti se da to baš možda neće ići onako kako smo zamišljali i da se stvarno i ne dogodi onako kako smo zamišljali. To je zato jer je to još neistraženo iskustvo, na neki način nepoznati teren. No, u intimnom odnosu postoje dvije osobe. Budite sigurni da vam je u prisustvu budućeg spolnog partnera ugodno i da možete razgovarati o intimnim temama. Podsjećam, u redu je podijeliti svoje brige povezane s intimnosti i seksualnim odnosima s partnerom jer to poboljšava bliskost s partnerom i iskustvo prvog spolnog odnosa.
Kako se oduprijeti pritisku da imamo više spolnih partnera?
Prvi spolni odnosi često su tema među mladima koja se napuhuje. Na primjer, neki prijatelji se hvale kako imaju seksualnog iskustva, a zapravo ga nemaju, ili nemaju u onoj mjeri u kojoj govore. Ne treba vjerovati u sve što čujete kada se razgovara o spolnim iskustvima. Budite sigurni da puno stvari ostane neizgovoreno zbog srama, straha od osuđivanja i slično. Isto tako, svako spolno iskustvo je drugačije. Nema potrebe uspoređivati se s drugim ljudima vezano za dob prvog spolnog iskustva, jer je to vaša individualna priča i promišljajte o njoj osluškujući sebe i ono što želite i trebate, te ono što ne želite odnosno na što (još) niste spremni.
Što savjetuje mladima o čemu promisliti prije prvog spolnog odnosa?
Postoje neke teme o kojima je preporučljivo razmisliti prije prvog spolnog odnosa, a to je ponajviše je li to želja te osobe i njenog partnera, ili samo njenog partnera ili pak želi li to uraditi zbog pritiska prijatelja i okoline. Osim toga, savjetujem ih da koriste zaštitu, da se upoznaju s vrstama kontracepcijskih sredstava i kako se ona koriste. Osim toga, morali bi se svi informirati o spolnom zdravlju, te znati koje su opasnosti od spolno prenosivih bolesti i kako se i od njih zaštititi. Dakle, prije upuštanja u spolni odnos mladi budite sigurni da razumijete što spolnost podrazumijeva. Ponekad ljudi izbjegavaju razgovarati o spolnosti i svojim brigama povezanima s intimnim odnosima s partnerom misleći da će to umanjiti doživljaj spolnog odnosa ili loše utjecati na bliskost i vezu. Razgovor o spolnosti i intimnim kontaktima koji uključuje i načine zaštite od neplanirane trudnoće i spolno prenosivih bolesti poboljšava bliskost i povjerenje između partnera, i pridonosi poboljšanju doživljaja spolnog odnosa, a time i spolni užitak.
Ono što je ključno je dobra komunikacija s partnerom prije, tijekom i nakon prvog seksualnog odnosa jer razgovor o očekivanjima, granicama i željama pomoći će oboma da se osjećaju sigurnije i opuštenije. Otvoreno izražavanje svojih osjećaja i potreba može pomoći u izbjegavanju nesporazuma i neugodnih situacija. Mladim djevojkama, prije nego što stupe u seksualni odnos, savjetujem da s partnerima razgovaraju o svojim granicama i da budu jasne o tome što im je ugodno, a što nije. Važno je da partner poštuje njihove granice i da se osjećaju sigurno u vezi s svojim odlukama komunikacija o granicama također uključuje razgovor o zaštiti i kontracepciji, a oba partnera moraju biti odgovorna za zdravlje i sigurnost u vezi.
Postoje različite metode kontracepcije koje sprječavaju trudnoću i pomažu u zaštiti od SPB-a. Kondomi su najdostupnija i najučinkovitija metoda za zaštitu od SPB-a i neželjene trudnoće kada se pravilno koriste. Kondomi za muškarce i žene dostupni su u ljekarnama i trgovinama, a lako ih je koristiti. Drugi oblici kontracepcije, poput oralnih kontracepcijskih pilula, implantata ili intrauterinih uložaka (spirale), učinkoviti su u sprječavanju trudnoće, ali ne pružaju zaštitu od SPB-a. Zato predlažem mladim osobama prije nego se odluče na stupanje u spolne odnose da se konzultiraju s nama ginekolozima kako bi se odabrala najbolja metoda zaštite.
Mnoge djevojke boje se i boli tijekom prvog seksualnog odnosa.
Prvi seksualni odnos može biti fizički neugodan ili bolan za neke osobe, osobito za djevojke. To je normalno i često posljedica napetosti mišića ili nedovoljne lubrikacije. Kod nekih djevojaka može doći do laganog krvarenja tijekom prvog seksualnog odnosa. To je obično posljedica rastezanja himena, tankog sloja tkiva na ulazu u vaginu. Iako se često smatra da himen “puca” tijekom prvog seksa, to nije uvijek slučaj, himen se može postupno rastezati tijekom vremena ili se može prirodno razviti u različitim oblicima i debljinama. Zato molim mlade djevojke da ukoliko imaju bilo kakvih pitanja ili briga o prvom seksu potraže pomoć od pouzdane osobe ili stručnjaka za seksualno zdravlje. Razgovor s liječnikom, savjetnikom ili terapeutom može vam pomoći da razjasnite svoje sumnje i osjećaje. Ne bojte se tražiti podršku; to je znak snage, a ne slabosti.
Koraljka Djetelić / Jasmina Jovev
Članak je napisan uz financijsku potporu Agencije za elektroničke medije iz Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija za 2024. godinu.