Medijska pismenostVijesti

Jezik na društvenim mrežama – evolucija ili revolucija u komunikaciji

Ponekad roditelji i koji žele aktivno sudjelovati u svijetu društvenim mreža svoje djece ostanu šokirani da ustvari ne razumiju o čemu mladi međusobno pričaju. U njihovom razgovorima koristi se jezik koji je malo starijima nerazumljiv, a standardni hrvatski jezik gotovo se niti ne koristi.

Zato smo s učenicima Srednje škole Viktorovac održali radionicu na temu „Jezik na TikToku – jezična (r)evolucija na kojoj smo istraživali kako se jezik mijenja u eri društvenih mreža, kako TikTok utječe na jezične navike mladih te potiče razmišljanje o očuvanju standardnog jezika u digitalnom svijetu.

Mladi, koji komuniciraju uglavnom putem društvenih mreža, već su se navikli na sažete komunikcije s obzirom na ograničenja broja znakova, Twitterov limit od 280 znakova,i prisiljeni su koristiti kratke rečenice i izraze. Zbog te sažetosti jezik društvenih mreža rezultira upotrebom skraćenica, akronima i simbola, što može otežati razumijevanje onima koji nisu upoznati s tim jezikom. Jezik koji se koristi na društvenim mrežama nije statičan i razvije se kako se pojavljuju nove platforme i trendovi. Tako je TikTok popularizirao kratke video formate zbog čega je došlo do novih načina komunikacije temeljnih na vizualnim elementima. Twitter je pak poznat po brzini informacija i sažetosti, Instagram naglašava vizualni sadržaj, a Facebook kombinira elemente oboje uz dodatak dužih postova i članaka.

Zato je cilj radionice „Jezik na Tik Toku“ bio potaknuti svijest o važnosti standardnog hrvatskog jezika, razviti sposobnost analize jezičnih promjena kroz popularne platforme, te približiti književnost i jezik modernom kontekstu kroz TikTok sadržaj.

Tako su mladi utvrdili kako, unatoč nekim prednostima, jezik koji koriste na društvenim mrežama donosi i probleme poput dezinformacija, nesporazuma ili digitalne ovisnosti. I sami su svjesni kako kratki formati društvenih mreža i brzina komunikacije često dovode do širenja netočnih informacija ili dezinformacija jer se sadržaji mogu lako dijeliti j bez provjere činjenica i što može imati ozbiljne posljedice. Osim toga, neformalnost i korištenje emotikona, koji su postali sastavni dio digitalne komunikacije, može dovesti do nesporazuma u komunikaciji. Ton ili namjera poruke može biti pogrešno protumačena što može izazvati sukobe ili nesuglasice među korisnicima posebice ukoliko im se životne dobi razlikuju.

Učenici kroz snimanje Tik Tok priloga imali zadatak spojiti standardni i brzi jezik društvenih mreža ma temu „Jezik na Tik Toku – kako ga razumiju naši stari“ pa je bilo zanimljivo slušati kako se „razumiju“ mladi i stari ili kako izgleda dijalog između lika iz književnog djela i mlade osobe koja koristi Tik Tok.

I naravno, koliko god u svakodnevnom razgovoru još uvijek koriste standardni hrvatski  jezik putem društvenih mreža koriste sažeti i neformalan jezik pun emotikona i hastagova, ali je i dalje važno s mladima raditi na razvijanju kritičkog razmišljanja kako bi se bolje snašli u ovom dinamičnom i brzom okruženju.

 

Skip to content