ObrazovanjeVijesti

Potrebno više edukacija o prednostima cijepljenja protiv HPV-a

Da postoji cjepivo koje može spriječiti karcinom građani se uglavnom sjete tek jednom ili dva puta godišnje dok se u javno-zdravstvenim kampanja promoviraju Dani narcisa i cjepljenje protiv HPV-a. I dok još mladima HPV nešto i govori roditelji su uglavnom nedovoljno informirani.

Naime,  prema popisu stanovništva iz 2021. godine na području Sisačko-moslavačke županije živi 13.240 djece i mladih u dobi od 10 do 19 godina, a u četverogodišnjem razdoblju 2019. – 2022., prema podacima HZJZ,  na ovom istom području cijepljeno je tek 2.576 djece i mladih i to bez obzira na to što je cjepivo  besplatno. Od toga cjepivo je primilo 1.691 djevojčica i 885 dječaka. Prema istim podacima HZJZ od invazivnog i in situ raka vrata maternice u 2019. i 2022. godini oboljelo je 46 osoba.

Kurikulum Zdravstvenog odgoja u osnovnim školama, u dijelu koji se odnosi na spolnu i rodnu ravnopravnost/spolno odgovorno ponašanje  u višim razredima osnovne škole ne navodi kao posebnu temu obrađivanje HPV-a  osim pod temom učenja o načinima sprječavanja spolno prenosivih bolesti. Slična je situacija i s kurikulumima i u srednjim školama. Posebna istraživanja za stvarnu upoznatost roditelja s problemom HPV-a i mogućnošću cijepljenja ne postoje za područje Sisačko – moslavačke županije, no istraživanja provedene na nivou RH, koje je proveo Grad Zagreb, Gradski ured za zdravstvo i Povjerenstvo Grada Zagreba za prevenciju infekcije HPV-om i drugih spolno prenosivih bolesti iz 2019. godine pokazuju kako se HPV i dalje dominantno smatra spolnom infekcijom, a ne i uzročnikom raka iako znamo da u Hrvatskoj godišnje od raka vrata maternice obolijeva oko 370 žena, a svake godine umre više od 100 žena,  što bi značilo da svaki četvrti dan u Hrvatskoj jedna žena umre od te bolesti, dok sama infekcija HPV može uzrokovati još pet vrsta raka i kod muškaraca i kod žena. Istraživanjem je također utvrđeno da i trećina roditelja nema informaciju o mogućnostima zaštite svoje djece o čak 6 vrsta raka. Također je istraživanje na nivou RH pokazalo da roditelji kroz sustav obrazovanja trenutno ne dobivaju potrebne informacije o problemu HPV-a i mogućnostima cijepljenja jer više od 70 % roditelja koji imaju djecu stariju od 12 godina nikad nisu dobili poziv na roditeljski sastanak na temu HPV-a. Na razini Hrvatske, tek je 25 posto roditelja dobilo poziv za sastanak na temu HPV-a. Gotovo svi koji su dobili poziv, odazvali su se sastanku, a zanimljiv je podatak kako primanje informacija o dostupnosti cjepiva ipak djeluje na roditelje jer je od onih koji su cijepili djecu protiv HPV-a njih 30 posto  prisustvovalo roditeljskom sastanku na temu HPV-a.

Zabrinjavajući su i podaci kako trećina roditelja smatra da nisu dovoljno informirani o cjepivu protiv HPV-a da bi mogli odlučiti o cijepljenju. Svaki treći roditelj misli kako cjepivo dostupno u Hrvatskoj nije dovoljno istraženo, zbog čega čekaju prije no što se odluče. Čak svaki četvrti roditelj smatra da su muškarci isključivo prijenosnici HPV-a te da sami ne mogu oboljeti od bolesti uzrokovanih HPV-om. Svaki šesti roditelj smatra da cjepivo protiv HPV-a trebaju primiti samo djevojčice, odnosno da je cjepivo nepotrebno za dječake.

Stoga je zaključak kako je informiranost građana u cijeloj Hrvatskoj relativno niska, odnosno nemaju svi jednaku priliku razmotriti mogućnost da svome djetetu osiguraju učinkovitu zaštitu od raka. – Preporuka je i gore navedenog istraživanja da je potrebno sustavnije raditi na informiranju roditelja kako bi se osiguralo donošenje informiranih odluka o zaštiti djece od nekoliko vrsta raka cijepljenjem protiv HPV-a, koje je u Hrvatskoj dostupno i besplatno za sve učenike i učenice osmih razreda.

Koraljka Djetelić/Jasmina Jovev