Vijesti

Hrvatska Kostajnica: Mali gradić u kojemu se rado školuju srednjoškolci iz cijele Sisačko-moslavačke županije

Hrvatska Kostajnica je maleni gradić usidren ispod brda Djed obraslog kestenovom šumom. Upravo kesten kao jesenska delicija svakog listopada privlači brojne izletnike na Kestenijadu. Hrvatska Kostajnica je osobito ljeti atraktivna destinacija kada se osobito vikendom upute brojni Siščani i Zagrepčani na osvježenje u uvijek hladnoj rijeci Uni. Zimi ovaj kraj potpuno opustoši i utone u zimski san. Gradić ima oko 1800 stalnih stanovnika i mnogo više zaljubljenika koji se uvijek njemu rado vraćaju. Kao i ostala mjesta na hrvatskoj obali rijeke Une i Hrvatska Kostajnica ima mnoge izazove. U prvom redu oni su demografske i gospodarske prirode. Nekad slavna tvornica trikotaže Pounje i tvornica obuće završile su u stečaju, a mnoge radnice mirovinu su dočekale kao domaćice. Iako nema velikih postrojena, Hrvatska Kostajnica ima mnogo potencijala osobito turističkih, ali i obrazovnih. Jedan od ključnih faktora za održavanje života u Hrvatskoj Kostajnici je obrazovanje. Srednja škola Ivana Trnskog privlači učenike gotovo iz cijele Sisačko-moslavačke županije. U ovoj školi moguće je pohađati nekoliko smjerova: opća gimnazija, ekonomski smjer, smjer šumarski tehničar i stolar.

Zanimljiv je podatak da niti jedan učenik nije upisao prvi razred opće gimnazije u Hrvatskoj Kostajnici u ovoj školskoj godini, a strukovna zvanja upisalo je 32 učenika. Za usporedbu, prethodne godine 11 učenika upisalo je opću gimnaziju. Strukovna zanimanja iz godine u godinu privlače sve više učenika. Jedan od njih je i David Vujnović iz Petrinje koji je upisao prvi razred smjera šumarski tehničar. S Davidom smo razgovarali o njegovim motivima i razlozima nastavka školovanja u drugom gradu koje zahtjeva malo više truda i žrtve obzirom na svakodnevno putovanje od 40-ak kilometara do škole.

– Prezadovoljan sam svojim izborom škole. Prvi izbor mi je bio medicinski tehničar, ali nisam se uspio upisati. Poslušao sam tetin savjet i odlučio se za perspektivno i traženo zanimanje šumarskog tehničara. Do sada mi se sve svidjelo u školi. Predmeti su zanimljivi, profesori su odlični, a i ekipa iz razreda je super. Ima nas 14 u razredu i svi se jako dobro slažemo. Neki putuju u školu iz Kutine, Jasenovca, Petrinje, govori nam oduševljeni David.

Dodaje da je prometna povezanost između Petrinje i Hrvatske Kostajnica dobra.

– Stižem na vrijeme u školu, a nakon škole čekam samo 15 minuta autobus za Petrinju. I ostali prijatelji iz škole nemaju problema s prijevozom do škole, dodaje David. Govori nam da je škola dobro opremljena i da su ispunjena njegova očekivanja. Ima i dosta sportskih aktivnosti. Kaže da je dvorana mala ali lijepa kao i poligon.

– Doista imamo sve što nam je potrebno. Najviše mi se sviđa pristup profesora i opuštena atmosfera u razredu, ističe David. Njegovi roditelji, Goran i Aleksandra, također ističu velike prednosti školovanja u manjoj sredini.

– Dosta su jeftiniji troškovi školovanja u Hrvatskoj Kostajnici nego u Petrinji ili u Sisku. David ima džeparac 15 eura tjedno i to mu je sasvim dovoljno za kupiti sendvič, sok ili nešto drugo. U Sisku s tim iznosom mogao bi biti 2-3 dana, pojašnjava Davidov otac Goran. Majka Aleksandra ponosna je na svoga sina jer osim što je dobar u školi i što se snašao u novoj sredini David je nogometaš koji je nedavno postao igrač NK Mladosti iz Petrinje. Njegovim stopama ide i njegov mlađi brat Gabriel koji je strastveni zaljubljenik u nogomet. Kao svaki adolescent i David je pun planova i snova za budućnost. Želja mu je nakon srednje škole upisati Policijsku akademiju, a ako to ne uspije, svoju profesionalnu budućnost započet će na Šumarskom fakultetu. Tko zna, možda se jednoga dana s diplomom u ruci vrati u Hrvatsku Kostajnicu.

Unatoč izazovima s kojima se suočava, Hrvatska Kostajnica zadržava svoju posebnost i šarm. Grad ima bogatu povijest, prirodne ljepote i sve potrebne uvjete za razvoj turizma i obrazovanja, što može biti ključ za njegovo oživljavanje i daljnji napredak.

Sanja Blažević
Dozvoljeno prenošenje sadržaja uz objavu izvora i autora.
(Članak je napisan uz financijsku potporu Agencije za elektroničke medije temeljem Programa ugovaranja novinarskih radova u elektroničkim publikacijama – Poticanje kvalitetnog novinarstva 2024.)