MladiNovoVijesti

52 posto osnovnoškolaca doživjelo da se o njima ružno govori na internetu

Mnoga su djeca i mladi u hrvatskim školama danas nosili roze majice, a da većina njih i roditelja ne zna zašto. Naime, Hrvatski Sabor je 2017. godine proglasio Dan ružičastih majica kao Nacionalni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja, a obilježava se diljem svijeta . Ova inicijativa proizlazi iz tužne priče povezane s vršnjačkim nasiljem iz 2002. godine kada je srednjoškolac iz Kanade došao u školu obučen u ružičastu majicu kako bi pružio podršku svojoj majci, koja je oboljela od raka dojke. Nažalost, dočekale su ga batine, maltretiranje i ruganje. No, dječak nije ostao sam – sutradan su druga dvojica dječaka došla u ružičastim majicama kako bi mu pružila podršku, a kasnije se uključio cijeli razred, pa i cijeli svijet.

Prema istraživanju Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu28% učenika osnovnih škola i 13,6% učenika srednjih škola doživjelo da ih je netko od vršnjaka jako udario. Istraživanje vršnjačkog nasilja kod djece i mladih grada Zagreba, prezentirano u prosincu 2023. godine, obuhvatilo je 2075 učenika iz 15 zagrebačkih osnovnih škola i 5189 učenika iz 16 zagrebačkih srednjih škola. Rezultati tog istraživanja pokazali su kako je 6,5 posto osnovnoškolaca i 2,1% srednjoškolaca izjavilo kako ih je netko jako istukao tijekom života. Uz to, 41% osnovnoškolaca i 29% srednjoškolaca odgovorilo je da su doživjeli da ih netko vrijeđa. Gotovo 20 posto osnovnoškolaca i 13,6% srednjoškolaca je doživjelo da ih je netko od vršnjaka dodirivao po tijelu na neugodan način. Da se o njima ružno govori preko interneta doživjelo je 52 posto osnovnoškolaca i 44 posto srednjoškolaca, dok je 27 posto srednjoškolaca i 29 posto osnovnoškolaca priznalo da su to učinili nekom drugom. Srednjoškolci su se također izjasnili da je njih oko 16% doživjelo verbalno nasilje u mladenačkim vezama, dok je njih 9% doživjelo fizičko nasilje u tim vezama. Gotovo 9 posto srednjoškolaca doživjelo je seksualno nasilje. Više od 7 posto ispitanih osnovnoškolaca nije nikome reklo o doživljenom vršnjačkom nasilju, a među onima koji su se nekome povjerili, njih 15 posto to je reklo svojim roditeljima, 13 posto svojim prijateljima, 8 posto razrednicima, a 4 posto stručnim suradnicima škole. Kao najsnažnije posljedice doživljenog fizičkog i verbalnog nasilja kod osnovnoškolaca ističu se usamljenost, samoozljeđivanje i suicidalne ideacije, dok srednjoškolci kao posljedice doživljenog nasilja osjećaju usamljenost, depresivnost, anksioznost i stres.

Podrška žrtvama vršnjačkog nasilja ima ključnu ulogu u prevenciji i suzbijanju ovog problema pa stručnjaci upozoravaju kako je bitno da roditelji razgovaraju s djecom te grade njihovo samopouzdanje kako bi mogli prepoznati loš tretman i bilo koji oblik nasilja.

Koraljka Djetelić/Jasmina Jovev

Foto: ilustracija Freepik