Mladi

Igrate li videoigrice sa svojom djecom?

Najnovije znanstvene studije pokazale su kako zajedničko igranje videoigara roditelja i djece ima neke pozitivne efekte. Naravno, važno je pritom odbrati igricu prilagođenu dobi djeteta i ograničiti vrijeme igranja.

Istraživanje “Percepcija djece o utjecaju videoigara” koje su 2016. godine proveli Danijel Labaš, Ines Marinčić i Alma Mujčinović pokazalo je da 18 posto roditelja ponekad s djecom igra neke videoigre. U studiji koja je objavljena na temelju podataka spomenutog istraživanja konstatirano je da zajedničko igranje roditelja i djece u sebi ima “ogroman preventivni medijsko-pedagoški potencijal”. Tu konstataciju podupiru čak tri međunarodne studije.

Istraživači sa Sveučilišta Arizona State objavili su početkom 2013. godine studiju koja je pokazala da zajedničko igranje može poboljšati komunikaciju među članovima obitelji. “Roditelji propuštaju veliku priliku kada sa svojom djecom ne igraju videoigre”, rekla je tada jedna od autorica studije Elisabeth Hayes. Sinem Siyahhan, još jedna od autorica spomenute studije, kaže: “Lijepo je i kada djeca svoje roditelje mogu podučiti o igrama. Naše istraživanje pokazuje da dijeljenje tog iskustva pospješuje odnose u obitelji, učenje i opće dobro.” Fan Zhang, postdoktorandica s Pedagoškog fakulteta pri Sveučilištu Simon Fraser u Kanadi, objavila je u siječnju 2018. godine članak u kojem je pokazala da međugeneracijsko zajedničko igranje videoigara može biti zabavna aktivnost koja mladima od 15 i više godina omogućuje ostvarivanje boljih odnosa s članovima svoje obitelji. Slične spoznaje donio je i članak iz 2011. godine koji je objavljen u časopisu “Journal of Adolescent Health”, a koji se bavio poveznicama između ponašanja adolescentica, odnosa istih s roditeljima te zajedničkog igranja videoigara članova obitelji. On je, naime, pokazao da su djevojčice koje su sa svojim roditeljima igrale videoigre prikazivale više razine društvenog ponašanja.

Izvor: jutarnji.hr